Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şapkadan tavşan çıkmadı

’in sekiz kitaplık serisi ’nin merakla beklenen uyarlaması beklentileri karşılamıyor. ve Matthew McConaughey’in karizmatik oyunculukları filmi çekilir kılıyor

Giriş Tarihi: 5.8.2017 ABONE OL
Şapkadan tavşan çıkmadı
Amerikalı yazar Stephen King'in sekiz kitaplık Kara Kule serisinin sinemaya uyarlanacak olmasının yarattığı heyecan, Peter Jackson'ın Yüzüklerin Efendisi'nin sinemaya uyarlamasının heyecanıyla üç aşağı beş yukarı benzerdir. Bu da normal aslında, kültleşmiş ya da klasikleşmiş popüler bir kitap serisini beyazperdede görecek olmak o kitapları okuyanları daima heyecanlandırır. Ama böyle uyarlamaların yumuşak karnı da işte bu heyecanın yarattığı beklentidir. Kitabı okurken okurun kendi hayal aleminde kurduğu dünyayı kavrayıp bunu filmlerde yaratabilirseniz ne ala. Ama yaratamazsanız o zaman işiniz zor!
Kara Kule temelinde iyilerle kötülerin kadim mücadelesi üzerine fantastik bir film. New York'ta sık sık depremler yaşanırken Jake Chambers (Tom Taylor) adlı bir çocuk bu depremlerin paralel evrende yaşanan bir mücadelenin sonucu olduğunu rüyalarında görür. Fakat derdini anlatamaz, psikolojik sorunları olduğu düşünülür. Hatta ailesi onu özel bir hastaneye yatırmaya kalkar. O da kaçar ve paralel dünyaya geçmenin bir yolunu bulur. Burada son şövalye olarak bilinen, silahşor Roland Deschain (Idris Alba) ile tanışır.
Kara Kule dünyanın da içinde bulunduğu birçok gezegeni kötülüklerden koruyan bir kuledir. Her şeye karşın dirençlidir. Fakat bir çocuğun saflığı ona zarar verebilir. Siyah Giyen Adam namlı Walter O'dim de (Matthew McConaughey) bunu bildiği için dünyadan kaçırdıkları çocukları kullanarak kuleyi yıkıp her yerde kötülüğün hakim olması için çaba harcar.
King hayranı olduğunu her fırsatta dillendiren hatta İngilizceyi onun kitaplarını okuyarak öğrendiğini anlatan Danimarkalı yönetmen Nikolaj Arcel Kara Kule'de büyük ve zorlu bir işin altına giriyor. Zorlu oluşu şu yönden: Sekiz serilik oldukça detaylı, gerilimli, epik bir roman serisini bir filme sıkıştırmaya çalışmak.

VASAT BİR UYARLAMA
Arcel böylesi bir seriyi 98 dakikalık bir maceraya indirgemeye kalkınca kitaplarda anlatılan pek çok macerayı yok sayıyor. Bu tavrı, King'in hikayesini sığlaştırıyor. Arcel'in bir de çocuk kahraman üzerine eğilip Kara Kule'yi bir ergen filmine dönüştürme hamlesi her şeyin üzerine tuz biber ekiyor. Sonuçta vasat bir uyarlama çıkıyor ortaya.
Arcel'in yarattığı karanlık atmosfer ve bu atmosfer içinde özellikle Idris Alba ve Matthew McConaughey'in karizmatik oyunculukları filmi belli ölçüde izlenebilir kılsa da Stephen King'in Kara Kule'si ile Arcel'in Kara Kule'si arasında epey sıklet farkı var.
Yani Arcel beklentileri karşılayamayan bir uyarlamaya imza atarak King'den kötü uyarlama yapabilen yönetmenler kervanına dahil oluyor.

DİKKAT ÇEKELİMAmerikalı oyuncu, yazar ve yönetmen Sam Shepard ve efsanevi oyuncu Jeanne Moreau... Hafta içi onları kaybettik. Sinemayı ışıltılı hale getiren insanlar arasındaydılar. Sinema onlarsız biraz da eksik kaldı...

Filmekimi'nde gösterilecek filmler açıklanmaya başladı. Son olarak The Artist'in yönetmeni Michel Hazanavicius'un Yeni Dalga'nın ünlü yönetmeni Jean- Luc Godard'ın Anne Wiazemsky ile olan ilişkisinin anlattıldığı Le redoutable adlı filmin festivalde yer alacağı açıklandı.


Filmde, Godard'ı Louis Garrel canlandırıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şapkadan tavşan çıkmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN