Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İdeal erkeğin peşinde

Türkiye’nin en çok satan kadın ve moda dergisi Cosmopolitan, bir ilke imza atarak okurlarının oylarıyla 2018’in İdeal Türk Erkeği’ni belirliyor. Sarışın mı, esmer mi? Kaslı mı, minyon mu? Sonunda balmumu bir figüre dönüşecek ideal erkeği çekiştirmek için derginin genel yayın yönetmeni Özlem Kotan’ın kapısını çaldık

Giriş Tarihi: 14.10.2017
İdeal erkeğin peşinde
Uzun boylu, fit, esmer, renkli gözlü... Siz ideal erkeğin nasıl gözüktüğünü düşünüyorsunuz? Muhtemelen kadın ve erkek var olduğundan beri devam eden bu kadim tartışmaya Cosmopolitan son noktayı koymak için kollarını sıvadı.
Sevilen kadın dergisi okurlarının hayallerindeki erkeğin fiziksel özelliklerini (saç ve göz renginden, boyu ve giyim stiline kadar) belirtecekleri bir mikrosite üzerinden 15 Kasım 2017'ye kadar oy topluyor. Ardından bu verilerle ortaya çıkacak ideal Cosmoman, Madame Tussauds İstanbul ekibi tarafından, tasarım maliyeti 150-200 bin dolar arasında değişen, bir balmumu figüre dönüştürülecek.
Dünyada ilk kez, halkın oylarıyla şekillenecek bu balmumu figürü, başta Türkiye olmak üzere dünyayı da gezecek.
Oylamadan çıkan sonuçlarla tasarımına başlanacak İdeal Türk Erkeği'nin balmumu figürüyle (#CosmoMan2018) şık bir yılbaşı partisinde 2018'e girerken tanışacağız. Oylamaya katılan katılımcılara Madame Tussauds Istanbul girişinde yüzde 50 indirim yapılacak. Çekilişle 20 talihliye çift kişilik ücretsiz Madame Tussauds giriş bileti verilecek. Beş talihli, yanında bir misafir ile birlikte Yeni Yıl partisine davetiye kazanacak. Herkesi oylamaya davet eden Cosmopolitan Genel Yayın Yönetmeni Özlem Kotan erkeklere "Hodri meydan!" diyor.

- Nasıl karar verdiniz bu ankete?
- Hep deriz ya; "Önemli olan iç güzelliği. Bir erkek göbekli ya da kel bile olsa, huyu suyu iyi olsun yeter." Bu doğru ama bence fizik de önemli. Sokakta bulamayınca bari biz yapalım dedik. O yüzden Türkiye'nin en yakışıklı ve karizmatik erkeğini ortaya çıkarmak için sekiz soruluk bir anket hazırladık. 32 yerli ve yabancı ünlünün fotoğrafından bir kare elde ediyor her katılımcı. Türkiye'nin en sevilen erkeklerini seçtik hatta bizzat kendilerine de oylattık. Onlar da çok eğlendiler.

- Heykeli kim yapacak?
- Madame Tussauds Avrupa ve Asya Stüdyo Direktörü Petra Van der Meer ideal erkeği ortaya çıkartacak. Mavi gözler çoğunluktaysa Kıvanç Tatlıtuğ'un mavi gözlerine ya da bıyık fazla çıkarsa Burak Özçivit'in bıyıklarına sahip olacak. Hangi ünlülerin karması olduğunu da açıklayacağız.

- Ya bu karışım bir şeye benzemezse?
- O büyük merak konusu. Bu kadar yakışıklı adamı karıştırıp bir ucube elde etmeyiz bence. Quasimodo gibi bir şey çıkmaz ortaya. Angelina Jolie ve Brad Pitt'in bebeğinin nasıl çirkin olma ihtimali yoktu bu da benzer bir durum. İş sanatçıda bitecek.

- Peki ya tarzı...
- O konuda da hiçbir sınırımız yok. Belirlenen tarz çerçevesinde sayısız aksesuvarı olabilir. Hatta kullandığı parfüm ya da kozmetik malzemelerini bile belirleyebiliriz. Gözlük de takabilir, saat de... Sayısız sponsorluk teklifi alıyoruz. O kadar özel bir proje ki herkes ideal Türk erkeğini yaratmak için sırada.

- Nasıl bir karakteri olur?
- İçi boş bir adam olmaz, kafasına yatırım yapar. Hayatın gerisinde kalmaz. Centilmendir. İyi kalplidir. Duyarlıdır. Sahiplenir.

- Burcu ne olur sizce?
- İkizler olmasın da ne olursa olsun! Balık da zor bir burç. Bizim erkeğin yeni bir burcu olsun. Melek burcu olabilir.

- Sizin erkeğiniz nasıl biri?
- Keanu Reeves yüzlü, ela gözlü, esmer, Jason Momoa vücutlu, casual giyinen biri.

- Bu balmumu figür öylece müzede beklemeyecek, İstanbul'u gezecek galiba...
- Evet, istediği her yere gidebilecek. Her tür davete açık. Spor bir arabayla da gezebilir, uçağa da binebilir. Sınır hayalgücümüz. Kızlar selfie çektirme sırasına girecek bence.

- Al Pacino'nun oynadığı Simone adında bir film vardı. Laboratuvarda hayallerindeki aktrisi yaratan bir yönetmeni konu ediyordu. Bu fikir buna benziyor biraz...
- Bizimki biraz farklı. Türk erkeği aşırı özgüvenli. Kendini biraz fazla beğeniyor. Biz de onlara "Hodri meydan!" diyoruz. Yüzbinlerce oyla ortaya bir ideal tip çıkacak. Bakalım ona ne kadar benziyorlar? Anneler de "Benim oğlum çok yakışıklı" diyor ama göreceğiz... Annelere özellikle sesleniyoruz çünkü ideal erkek, ideal damattır aynı zamanda.

TÜRK KADINI ESMER SEVİYOR

- Esmer mi sarışın mı seviyoruz?
- Aslında sarışın da beğeniyoruz ama esmerden vazgeçmiyoruz. Kenan İmirzalıoğlu, Şükrü Özyıldız, Burak Özçivit seviliyor.

- Ya ortaya çıkan tipin benzeri bir kişi çıkıp gelirse bir anda?
- Olabilir. Şaşırırız ama imkansız değil. Ünlülerin benzerleri de var ya. Bakarsın bizim ideal erkeğin de benzeri çıkar. Buyursun gelsin, kapımız açık.

- İlerde bir ideal kadın da yaratılabilir mi?
- Onu da düşünüyoruz. İlerleyen zamanda bizi takip edin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdeal erkeğin peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN