Türkiye'nin en iyi haber sitesi

dünya turunda

’in fotoğrafları 23 Nisan’dan itibaren dünyayı dolaşmaya başlıyor. Cumhurbaşkanlığı’nın düzenlediği Ara Güler Sergisi’nin ilk durağı ise ’daki Saatchi Galeri

Giriş Tarihi: 20.4.2019
Ara Güler dünya turunda
Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi'ni birkaç ay önce gezdiğimiz zaman, merkez ustanın fotoğraflarından oluşan, dünyanın önemli şehirlerinde açılması planlanan sergiler için hazırlık yapıyordu. İşte o günlerde hazırlığı yapılan serginin ilki 23 Nisan'da Londra'da Saatchi Galeri'de açılacak.
T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından, Doğuş Grubu Ara Güler Müzesi Arşiv ve Araştırma Merkezi işbirliği ile gerçekleştirilen sergide Güler'in onunla özdeşleşen İstanbul fotoğrafları, Anadolu'da ve dünyanın farklı bölgelerinde çektiği fotoğraflar ile Aşık Veysel'den Nazım Hikmet'e, Picasso'dan Dali'ye, Winston Churchill'den, Alfred Hitchcock'a ve Bertrand Russell'a birçok önemli ismin ustanın elinden çıkma portreleri yer alacak.
Londra, Ara Güler Sergisi'nin ilk durağı. Sergi mayıs ayında Paris'te Polka Galeri'de, hazirandaysa Japonya'da G-20 Zirvesi'nin düzenlendiği günlerde Kyoto'nun tarihi mekanlarından Tofukuji Tapınağı'nda açılacak. Eylüldeyse Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun yapıldığı tarihlerde New York'ta Smithsonian Ulusal Amerikan Yerli Müzesi'nde sergi sanatseverlerle buluşacak. 2020'in ilk günlerinde Roma'da Trastevere Müzesi'ne taşınacak sergi, dünya turunu Nisan 2020'de Mogadişu'daki T.C. Büyükelçiliği'nde tamamlayacak.
Medya sponsorluğunu SABAH ve Daily Sabah'ın üstlendiği sergiyle birlikte bir de kitap yayımlanacak. Önsözünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yazdığı kitap yayımlandığı her ülkede o ülkenin ana diliyle basılacak. Ayrıca sergilerin açıldığı galeri ve müzelerde Ara Güler'in fotoğrafçılığını anlatan konferanslar düzenlenecek. Bu konferanslarda ustanın fotoğraf tarihindeki önemini Prof. Hasan Bülent Kahraman anlatacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ara Güler dünya turunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN