Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyülü sirk dünyası kapılarını açtı

Tek teker üstünde gitmek ister misiniz? Peki hiç jonglörlük denediniz mi? Avrupa’da başlayıp tüm dünyaya yayılan çağdaş sirk eğitimlerinde tap dansından havada top çevirmeye pek çok ders veriliyor. Türkiye’ye de bu akımın öncüleri oyuncular ve çocuklar

Giriş Tarihi: 20.4.2019
Büyülü sirk dünyası kapılarını açtı
Jonglörlük, tek teker (unicycle), tahta bacak, ateş gösterileri ya da farklı akrobasi gösterileri denemeye var mısınız? İster spor ister eğlence amaçlı tüm bu atölye çalışmalarına katılabilir, bir taraftan eğlenirken diğer taraftan kendinizi geliştirebilirsiniz.
Ne mi yapıyoruz? Kadıköy'ün kıyı mahallerinden birinde Hasanpaşa'da açılan Çadır Stüdyo'ya gidiyoruz. Çadır Stüdyo, sirkin çağdaş dünyada yeniden yorumlanmış hali. 2004 yılında performans ve eğitim alanı Mekan314 olarak faaliyet vermeye başlamışlar. Ardından çağdaş sirk performansçılarından oluşan DOK tarafından geliştirilip yenilenmiş. 2016 yılında ise çalışma, paylaşım ve sunum mekanı olarak hizmete açılmış.
Hafta içi gündüz saatlerinde burada sanatçılar provalarını yapıyor. Akşam 18.30'dan itibaren ise dileyenlere sirk eğitimleri veriyorlar. Yanlış duymadınız sirk eğitimleri. Tüm dünyada sirkin yeniden tanımlanmış hali oldukça trend. Ne mi bu yeni hal ya da diğer bir deyişle çağdaş sirk! 1960'lı yıllarda performans sanatları içerisinde gelişmiş yeni avantgarde formların sonuçlarından biri olarak 1970'lerde doğmuş bir akım. Aslında bir hikaye ya da temanın geleneksel sirk becerileri aracılığı ile aktarıldığı bir performans türü. Başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada gelişen ve yeni yeni görünürlük kazanmaya başlayan bir alan diye de özetleyebiliriz..
Peki ama bir insan durup dururken neden havada top ya da tek teker üstünde pedal çevirmek ister... İşte o sorunun cevabı biraz açık. Kimi gerçekten eğlenmek, sosyalleşmek ve kendi becerilerini geliştirmek için Çadır'a geliyor. Kimilerinin derdi ise spor salonlarından kurtulup daha heyecan verici bir alanda çalışmak.
Bir de oyuncular, özellikle tiyatrocular burayı tercih ediyor. Sahne sanatlarındaki yeteneklerini ve stillerini geliştirmek için dersler alıyorlar. Kısacası ister hulahop dans derslerine katılıyorsunuz isterseniz ateş dansı. Üstelik her yaştan ve her seviyeden katılımcılara da açık. Kısacası akrobat olmak için bir yaş zorunluluğu yok. İsteyin ve yapabileceğinize inanın yeter.

HANGİ DERSLER VAR?
Çadır Stüdyo'da tüm yaş ve seviyelerden katılımcılara yönelik aylık dersler düzenleniyor. Ayrıca zaman zaman sirke yurtdışından eğitmenler gelip kısa süreli atölye çalışmaları yapıyorlar. Havada akrobasi (aerial acrobatics), yer akrobasisi, el dengesi, esneklik, tek teker gibi akrobatik çalışmaların yanı sıra ateş dansı, hulahop dans ve jönglörlük dersleri veriliyor. Tap dansı ve tribal fusion olarak geçen oryantal dansı ise çok fazla yerde göremeyeceğiniz ve yine stüdyo tarafından verilen iki farklı dans dersi. Havada top çevirmeyi ne kadar zamanda öğrenebiliriz peki? Bu iş kişiden kişiye değişen bir durum. Kimi beş dakikada öğrenirken bazılarında birkaç ders alması gerekiyor.
Çağdaş sirk eğitimleri tüm dünyada özellikle sinema ve tiyatro sanatçılarının ilgi gösterdikleri bir alan. Örneğin Pierce Brosnan ağzından ateş çıkarabiliyor. Angeline Jolie ise bıçak fırlatmada uzman. Kanadalı oyuncu Ellen Page aynı zamanda bir jonglör. Conan O'Brien tap dansçısı. Demi Lovato'nun ise akrobasi konusunda uzman olduğu biliniyor.

ÇOCUKLARA ÜÇ AYLIK EĞİTİMLER
Kadıköy'deki stüdyoda 6-13 yaş arası çocuklar için uyguladıkları üç aylık paket programlar mevcut. Çocuğun yetenekleri doğrultusunda ileri seviye dersler de şekilleniyor. Elbette tüm bu derslerin bir de ücreti var. Bunu da internet sitelerinden öğrenebilirsiniz. Yine de amaçları kendilerini duyurmak. Bu maksatla zaman zaman ücretsiz atölye çalışmaları da yapıyorlarmış.

YETENEKLERİNİZİ KEŞFEDİN
Çadır'ın eğitmenlerine ve kurucularına göre fiziksel yetersizliği olmayan herkes her şeyi yapabilir. Genelde ilk gelenler biraz utana sıkıla gelse de beş dakika içinde tüm bunlar değişiyormuş. Bu arada gidenler de sıkı müdavimi oluyor. Genelde tek dersle kalmayıp arklı alanları da deniyorlarmış. Tek tekeri bitiren, hulahoop'a ya da jonglörlüğe geçiyor. Farklı alanlarda yeteneklerinizi keşfetmek bunu yaparken de bir hikaye aktarmak isterseniz Kadıköy'deki sirke buyurun...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyülü sirk dünyası kapılarını açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN