Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrenci evinde yazdı şimdi milyonlar dinliyor

İlk dinleyicileri iki elin parmakları kadardı. Sonra sayıları kartopu gibi büyüdü, büyüdü, milyonlara ulaştı. YouTube fenomenlerinden ’le beş yıl içinde katettiği yolda yaşadıklarını konuştuk

Giriş Tarihi: 15.6.2019
Öğrenci evinde yazdı şimdi milyonlar dinliyor
YouTube'un trend videolar listesinin başında şu sıralar bir cover parça yer alıyor. Bilal Sonses'in Reynmen'le birlikte söylediği bir İbrahim Erkal klasiği olan Sen Aldırma. En son baktığımızda şarkının dört gün içinde 10 milyon kez izlendiği görülüyordu. Şarkıya sadece Türkiye değil, Azerbaycan, Avusturya ve Bulgaristan listelerinin de üst sıralarında rastladık.
Bilal Sonses, son çalışmalarından bir diğerini ise Bengü ile gerçekleştirdi. İkilinin düeti İçimden Gelmiyor kısa sürede sevildi ve listelere girdi. Sonses, geçen yıl da Tuğçe Kandemir'le birlikte söylediği İçimdeki Sen ile dikkati çekmişti. Söz ve bestesi kendisine ait şarkıları çok sevilen Sonses ilk yüz yüze röportajını ise Cumartesi SABAH'a verdi. İlk YouTube fenomenlerinden olan 26 yaşındaki Sonses, askere gitmeden bir hafta önce sorularımızı yanıtladı.

- YouTube'taki maceranız ne zaman başladı?
- 2014 yılında ilk YouTube kanalımı açtım. O zamanlar yüklediğim şarkıları sadece çevrem, arkadaşlarım dinliyordu. Akustik performansların kliplerini daha kaliteli hale getirmeye başladıktan sonra ilgi de arttı.

- Sosyal medya bambaşka bir dünya. Orada başarılı olabilmenin yolu nedir?
- Çalışmak, pes etmemek bence. O dönem benim gibi YouTube kanalı açıp şarkılarını paylaşan başka arkadaşlarım da vardı. Onlar devam etmediler ama ben pes etmedim, inat ettim.

- Hedefiniz neydi?
- Hedefim tam da bugünlerdi.

- Sosyal medya üzerinden sizi keşfeden kemik bir kitleniz var. O kitle sizin için ne ifade ediyor?
- Bahsettiğimiz radyoda, müzik kanallarında şarkılarınızın 24 saat sürekli çalmasıyla oluşan bir kitle değil. İnsanlara dayattığınız bir şey yok.Tamamen kendi istekleriyle, YouTube'ta dolaşırken sizi keşfediyor ve dinlemeye başlıyor. Başta fazla insanın dinlemediğini görünce de kendini özel hissediyor. Bu da dinleyici ile aranızda farklı bir bağın oluşmasını sağlıyor. İlk dönemden beni takip eden birkaç isim hala aklımdadır. Hâlâa konuşuruz.KULVARIM FARKLI

- Çok fazla genç yetenek var. Siz aralarından nasıl sıyrıldığınızı düşünüyorsunuz?
- Ben sadece şarkı yaptım. YouTube fenomeni gibi adlandırılıyorum ama fenomenlik bir şey yapmadım. Ne komik video çektim ne de başka bir şey. Yapanları yadırgamıyorum, hepsi arkadaşım, hepsi çok başarılılar ama kulvarımız aynı değil. Şarkılarımı, yayınlayacak başka bir mecra olmadığı için You- Tube'a yükledim.

- YouTube'tan tek şarkıyla parlayan ve kısa sürede kaybolan çok isim var. Kalıcılığı sağlamak için ne yapıyorsunuz?
- Beş sene önce ne yapıyorsam aynısını yapıyorum, Aynı şarkıları yazıyorum, elimde aynı gitar var. O ruhu bozmak istemiyorum. Çünkü aksi benim de içime sinmez. Artık güzel bir ekibim var.

- Müzik dışında günlük hayat nasıl geçiyor?
- Sakin bir hayat yaşıyorum. Eskiye nazaran daha fazla sorumluluğum olduğunun farkındayım, bu yüzden daha dikkatliyim. Müzik dışında ailemle ve arkadaşlarımla vakit geçiriyorum. Hâlâ lise arkadaşlarımla görüşüyorum.

- Şarkı sözü yazıp beste yapmaya vakit ayırabiliyor musunuz?
- 13-18 yaş arasında rap müzikle ilgileniyordum. Bir defterim vardı, ona bir şeyler karalıyordum. Rap müzikte çok fazla söz olduğu için yazması daha zordu. Sonra 19 yaşında gitar çalmayı öğrendim. İlk bestemi de o dönem yaptım. Son dönemde çıkardığım şarkıların çoğu Düzce'de arkadaşım Mustafa ile üniversitede okurken öğrenci evimizde gitarımla yazdığım şarkılar. Mustafa erken yatıyordu ben de salonda tek başıma kaldığım için şarkı yazıyordum. Şimdi de fırsat buldukça yazmaya çalışıyorum.

- Artık sokakta tanınıyorsunuz. Şöhretle aranız nasıl?
- Bugünler için hep uğraştım, çabaladım. İnsanların yanıma gelip "Abi aynı benim yaşadığımı yaşamışsın. Şarkıda beni anlatıyorsun" demeleri hoşuma gidiyor.

- Müzikle ilgili hayaliniz nedir?
- 20 sene sonra o zamanki müzisyenlerin benim şarkılarımdan oluşan bir albüm yapmaları çok hoşuma gider.

- Sonses gerçek soyadı mı?
Fatih'te doğup büyüyen Bilal Sonses'le ilgili en çok merak edilen konulardan biri de soyadı. Babası Mehmet Son, türkücü olduğu için 2002'de mahkeme kararıyla soyadını Sonses yapıyor. Aile de bu soyadını kullanmaya başlıyor. Babasını 2003'te kaybeden Bilal Sonses'in en büyük destekçisi annesi. Genç müzisyen, şarkılarını piyasaya çıkmadan önce annesine dinletiyor, o da "Burada klarnet olmalı" gibi fikirlerini söylüyor. Bilal Sonses, lisede aşçılık, üniversitede ise turizm-otelcilik bölümünde eğitim görmüş.

2.5 YAŞINDA MAHSUN KIRMIZIGÜL ŞARKISI SÖYLÜYORMUŞUM

- Sosyal medyanın ünlü isimleri arasında nasıl bir ilişki var?
- Herkes birbirini tanıyor, destekliyor. Bir işbirliği var aramızda. Zaten bu sayede ortaya güzel, başarılı işler çıkıyor.

- Reynmen'le Sen Aldırma'yı söylemeye nasıl karar verdiniz?
- Birkaç hafta öncesine kadar çok fazla İbrahim Erkal şarkısı dinliyor ve bunu da Instagram'da story'lerimde paylaşıyordum. Reynmen de tesadüfen bu aralar çok fazla İbrahim Erkal dinliyormuş. Biz de yeni nesle Erkal'ı tanıtmak için böyle bir işbirliği yapmaya karar verdik. İbrahim Erkal bildiğim kadarıyla bütün şarkılarını kendisi yazıp bestelemiş. Ayrıca söylediği şarkıların hissiyatı çok yüksek. Kalbe dokunan şarkılar. O yüzden yeri bende ayrı. İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses ve Azer Bülbül benim küçük yaşlardan itibaren dinlediğim isimler. Hatta 2.5 yaşındayken kaydedilmiş bir ses kaydım var. Orada Mahsun Kırmızıgül'ün Bu Sevda Bitmez şarkısını söylüyorum.

- Bengü ile düetiniz de çok sevildi. Başka kimlerin şarkılarınızı söylemesini isterdiniz?
- Yıldız Tilbe ve Ebru Gündeş söylesin, isterim. Şarkılarımı başkalarının söylemesi, kendim söylememden daha çok hoşuma gidiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrenci evinde yazdı şimdi milyonlar dinliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN