Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saraylar, taçlar elbiseye dönüştü

’un geçtiğimiz hafta yaptığı ve Bizans’tan ilham alan defilesinin yankıları sürüyor. Biz de defileden sonra Masur ile bir araya geldik ve 65 parçalık koleksiyonun DNA’sını masaya yatırdık

Giriş Tarihi: 15.2.2020 ABONE OL
Saraylar, taçlar elbiseye dönüştü
Geçtiğimiz hafta moda dünyasındaki en iddialı olay hiç kuşkusuz Moda Tasarımcıları Derneği'nin Eş Başkanı Özgür Masur'un yaklaşık iki buçuk yıllık bir çalışmanın sonucunda sergilediği koleksiyon tanıtımıydı.
Bizans'tan ilham alan tasarımcı 65 parçalık koleksiyonunu Tersane İstanbul'da iddialı bir defileyle tanıttı. Ama bununla da yetinmedi yaklaşık 30 kişilik ekibi tarafından elde işlenen tüm parçaları davetliler yakından görebilsin diye bir de mini sergi düzenledi. Uzun zamandır düzenlenen en iddialı defilenin ardından Masur ile bir araya geldik, bu özel koleksiyonu, çalışmalarını ve modayı konuştuk.

- İki buçuk yıllık bir AR-GE çalışmasının ardından topraklarımıza damga vuran önemli kültürlerden biri olan Bizans'tan esinlenerek böyle bir koleksiyon sergilediniz. Bize ne tür çalışmalar yaptığınızı biraz anlatabilir misiniz?
- Çok detaylı ve kapsamlı araştırmalar yaptım. Bu araştırmaları yaparken de yardım aldığım isim Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Yeşim Bağrışen oldu. Onun dışında saatlerce sokakları da gezdim, Bizans döneminden kalan tarihi eserleri de inceledim. Ara sokaklarda yürüyüp mimari yapıları teker teker inceledim. Tüm koleksiyonun tamamen Bizans dönemini yansıtmasını istedim. Kumaşlar, dokular, işlemeler, zırhlar... Son 10 yıl içinde dünyanın önde gelen modaevleri Bizans'tan ilham aldıklarını söyleyerek koleksiyonlar sergiledi. Ama tüm bu koleksiyonları biraz yakından inceleyebilseniz kesinlikle Roma döneminin etkisinin ağır bastığını net bir şekilde görebilirsiniz.

- Bize bu parçaları gördüğünüz mekanlardan biraz bahsedebilir misiniz? Mesela hangi yapı, hangi elbiseye ilham oldu?
- Koleksiyondaki mozaikler, Constantinus'un tamamen kendi yaşadığı sarayın mozaiklerini yansıtıyor. Koleksiyonda bu mozaiklerin izlerini sıkça görebilirsiniz. Bizans'ın ilk yerleşim yerlerlerinin kuş bakışı şekli ise yine aynı şekilde koleksiyonda yer alıyor. Bu şekiller de elbiselere tığ ile işleyerek kullanıldı. Taçlar ise Bizans döneminden bu zamana kadar gelen görsellerin güncel yorumlanmasıyla hayat buldu.

- Aşk önemli bir ilham kaynağı olmuş koleksiyonda... Saklı inciler ve aşk... Ne ilham verdi bu elbiseye?
- 'Saklı inci' hikayesi, dramatik bir aşk hikayesi. Bu hikaye saraya gizli giden bir âşığın hediye etmek istediği ama kaybolan, yıllarca ona âşık olan kadının o inciyi sarayın içinde aramasını konu ediyor. Bu inciyi koleksiyon içinde kumaş bir parçanın işleme manipülasyonlarını irdelediğim noktada siyah bir elbisenin içine sakladım. Defilede onu kimse göremedi. Ama onun duygusunu ben biliyorum ve her gördüğümde o hikayeyi yaşıyorum.

- Koleksiyonun en iddialı parçası altın rengi bir elbiseydi. O elbisedeki detaylardan bahsedebilir misiniz?
- Aynalı elbise aslında koleksiyonun en önemli parçalarından birisi. Üzerinde hiçbir parçalama olmadan form olarak kabartıldı. Birim aynı büyüklükte kaldı ve kabartılarak şekil verildi. Bu da Bizans'ın saray kısmındaki en büyük formlardan bir tanesi. Gerçekten bu elbise özelinde çok uzun bir süre çalıştık.

- Son dakikaya kadar yakın arkadaşlarınız defilenin en ince detayına kadar ilgilenmiş...
- Genellikle her defilede yanımda olan isimler yine yanımdaydılar. Defilemizden bir gece önce bile alana gelip bana yardımcı oldular. Mehmet Yücebaşoğlu, Hakan Oktaş, Cihan Oğuz ve Tolga Sezin bu isimler benim en yakın arkadaşlarım. Defile alanındaki mozaiklerini kabartmak için gece yarılarına kadar bana destek oldular.

- Defile sonrası inanılmaz bir duygu yoğunluğu yaşandı, çok insan moda dünyasında çıtayı çok yükselttiğinizi söylüyor. Siz nerede görüyorsunuz kendinizi?
- Tasarımları dünyanın dört bir yanında yaklaşık 40 noktada satılan bir tasarımcıyım. Hep daha iyisini yapmaya çalışıyorum. Dünya çapında tanınan, bilinen bir tasarımcı olmak için tüm uğraşım. Bu defilenin kitabı üzerinde çalışıyoruz. Defileden sonra bizlerden çok daha uzun yıllardır bu işi yapan saygı duyduğumuz isimler tebrik etti beni.
Moda eğitimi alan gençler e-mailler attı. İşlerine daha da sıkı sıkıya sarılacaklarını, bu defilenin onlara ilham verdiğini söylediler. Bu topraklardan ilham alarak çok daha iyisini yapmak amacım.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saraylar, taçlar elbiseye dönüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN