Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Aşıklar Atıştı

Giriş Tarihi: 2.4.2015 13:18 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen "Uluslararası Ege Aşıklar Bayramı" başladı. Yurt içi ve yurt dışından Denizli’ye gelen aşıklar vatandaşlara unutulmaz saatler yaşattı.
Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen "5.Uluslararası Ege Aşıklar Bayramı", Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Türk dünyasından gelen aşıkların katılımıyla başladı. Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda düzenlenen etkinliğe Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Yurt içinden 22, Türk dünyasından 5 olmak üzere geceye katılan halk ozanları atışma, koçaklama, doğmaca şiir, doğmaca türkü, sözlü ve sazlı güzelleme ve taşlama dallarından örnekler sundu. Salonu dolduranlar vatandaşlar, 5 bin yıllık bir geleneği yaşatan aşıkların sunduğu unutulmaz bir geceye tanıklık etti. Aşıkların lebdeğmez adı verilen b, f, p, m, v harflerini kullanmadan ağızlarına koydukları kürdanla atışma yapmaları ise büyük beğeni aldı.
Programda konuşan Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın gayret ve destekleriyle başlatılan etkinliğin iki yıl önce uluslararası hale getirildiğini kaydetti. Değirmenci, "Aşıklık, temelinde, hamurunda sevgi, kardeşlik, dostluk, vatan ve bayrak sevgisi olan bir geleneğimiz. Bugün aramızda olan kardeşlerimize de baktığımızda Doğu Türkistan’dan Orta Asya’ya, Orta Asya’dan Kafkaslara Anadolu’nun dört bir tarafından bugün misafirlerimiz var. Zaten bu saydığımız coğrafyalar da kardeşliğin, dostluğun hamurunun yoğrulduğu yerler. Büyükşehir Belediyesi olarak istiyoruz ki tarihimizden gelen bu güzel coğrafyanın bizlere armağanı olan, zenginliğimiz olan aşıklık geleneğini, aşıklık bayrağını, hem şimdiki nesillerle buluşturalım hem de yeni nesillerle de bu güzel değerimizi paylaşalım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizli’de Aşıklar Atıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN