Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Denib Başkanı Kocasert’ten ‘Hükümet Kurulmalı’ Çağrısı

Giriş Tarihi: 6.7.2015 15:18 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 13:15
İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, hükümetin bir an önce kurulması gerektiğini belirterek, "Biz ihracatçılar olarak, yeni kurulacak hükümetin programında ihracat odaklı büyüme modelinin önemsenmesini yürekten arzu ediyoruz" dedi.
DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. İhracatın son 6 ayda gerilediğini kaydeden Kocasert, "2015 yılının ilk altı ayını geride bıraktık. İlk altı aya baktığımızda dolar bazında ihracat değerlerinin gerilediğini görüyoruz. Ülkemiz ihracatı Ocak Haziran döneminde, yüzde 8 düşüşle 73,3 milyar dolar olarak geriledi. Diğer taraftan, Haziran ayında ülke ihracatı, dolar bazında yüzde 6,4 düşmüş iken, miktar bazında yüzde 5,4 artış gösterdi. Bu sevindirici ve umut verici bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Haziran ayında Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda alınan ihracat, geçen yılın ayn�� ayına göre yüzde 7 oranına gerileyerek 173 Milyon Dolar olarak gerçekleşti. Ocak - Haziran 2015 döneminde ise TİM verilerine göre Denizli ihracatı yüzde 18 azalarak 1,3 Milyar Dolar olarak gerçekleşti" dedi.
Avrupa Birliği ve Yunanistan’daki gelişmelerin olumsuz etkisi olduğunu ifade eden Kocasert, "Yapılan referandumda Yunan halkının, kemer sıkma politikalarını kabul etmemesi Yunanistan’ın AB içerisindeki konumunun önümüzdeki günlerde nasıl şekilleneceğini yakından etkiliyor. Şüphesiz Yunanistan’a gerçekleşen ihracatımızın toplam ihracatımızdaki payı yüksek değil. Öte yandan, Yunanistan’ın borcunun olduğu İtalya, İspanya, Portekiz gibi ülkeler de bu durumdan etkilenirse tüm Avrupa’ya yansıyacak yeni bir tablo ortaya çıkabilir. Açıkçası en kötü senaryonun çalışacağını öngörmüyoruz. Avrupa kendi içerisinde bu krize uygun bir çözüm bulacaktır" dedi. Bu dönemde hükümetin bir an önce kurulması gerektiğini belirten Kocasert, şunları söyledi:
"Dünya konjenktürü, paritedeki gelişmeler ve komşularımızdaki zorlayıcı siyasi koşulların Türkiye’ye bir öncelik belirlemiş durumda aslına bakarsanız. O da ülkemizi ekonomik ve siyasi bakımdan istikrar içerisinde yönetecek bir hükümetin kurulmasıdır. Biz ihracatçılar olarak, yeni kurulacak hükümetin programında ihracat odaklı büyüme modelinin önemsenmesini yürekten arzu ediyoruz. Son olarak, yılın ikinci yarısına ilişkin olarak pozitif bir beklenti içerisinde olduğumuzu ve daha sevindirici ihracat performanslarına imza atmayı hedeflediğimizi ifade etmek isterim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denib Başkanı Kocasert’ten ‘Hükümet Kurulmalı’ Çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN