Engelli Milletvekili Aday Adayından Engelli Sorununa Çözüm Önerileri

Giriş Tarihi: 22.2.2015 15:48
Engelli Milletvekili Aday Adayından Engelli Sorununa Çözüm Önerileri
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ’dan engelli kontenjanından milletvekili aday adayı olan Devrim Talay, engelleri aşmak için bu göreve talip olduğunu söyledi.
Engellilerin yaşadığı sorunlara çözüm üretmek için siyasete girdiğini belirten Devrim Talay, engelli bireylerin halinden ancak engelli birinin anlayacağını kaydetti. Yaşadıkları sorunlara çözüm önerileri getiren Talay, “Bilindiği gibi engellilerin yaşadığı sorunların başında; işsizlik, dışlanma, yeterli eğitim imkanlarının sağlanamaması, üretime katılamaması, ulaşım, fiziksel çevre sorunu, rehabilitasyon konusundaki yetersizlikler büyük yer tutmaktadır. AK Parti’nin son yıllardaki çabalarının artmasına rağmen sorunları yeterince çözülememiştir. Bu konuda sosyal politikaların halen istenen düzeyde olmaması sorunları ortadan kaldıramamıştır. Belediyeler, engelli dernekleri ve gönüllü vatandaşların yaptıkları çalışmalar yeterli olmamaktadır. Belirtmiş olduğum sorunların çözümü noktasında yapılması gerekenlerin başında, engelli bireylerin iş hayatına aktif katılımlarının sağlanması, eğitim alanında imkanların çoğaltılması, onların en çok sıkıntılarını paylaşan ailelerinin maddi ve manevi yönden desteklenmeleri gerekmektedir. Engelli çocukların okul öncesi eğitimlerinin sağlanması, ulaşımda kolaylıkların sağlanması, engellilerin aileleri ile birlikte mutlu olabilecekleri yaşam alanlarının oluşturulması ve kendileri için ön görülen hizmetlerin tespitinde, yönetiminde ve geliştirilmesinde rol almaları konusunda demokratik katılımların oluşturulması gerekmektedir. Sosyal siyaset ve kültür yönünden gelişmiş bir toplum ve ülke olmamız için, biz engellilerin yaşam kalitelerinin profilini çizmek ve buna uygun sosyal politikalarımızı geliştirmemiz gerektiğine inanıyor ve bu alanda var gücümle çaba harcayacağımı beyan etmek istiyorum” dedi.
Çözüm sürecinin yüzyılın projesi olduğunu belirten Talay, Türkiye’nin en önemli arzusunun bu sürecin amacına ulaşmak olduğunu söyledi. Talay, “Yıllarca birlikte kardeşçe yaşayan Türkler ve Kürtler son yıllarda oynanan kirli oyunlarla birbirlerine düşmanlaştırılarak huzursuz bir ortam oluşturulmuştur. Türkiye’nin parçalanmasını isteyen, çağın güçlü devletleri arasına girmesini engellemeye çalışan küresel güçler böyle bir sorunu oluşturmuşlardır. Bu sorun ile birlikte savaş bütçesi oluşmuş, eğitime, sağlığa, ulaşıma yani kısacası altyapıya ve ekonominin tüm dinamiklerine aktarılması gereken milli gelir boşa harcanarak ülkenin gelişimine engel olunmuştur. Bu durum aynı topraklarda birlikte yaşayan Türkler ve Kürtler arasında kırgınlıklar ve düşmanlıklara neden olmuştur. AK Parti iktidarı ile başlayan barış çabaları çözüm süreci ile birlikte Türkler ve Kürtleri umutlandırmıştır. Çözüm sürecinin başarıya ulaşması ile bu ülkede yaşayan herkesin ölüm korkusundan kurtularak ekonomik olarak büyümesi ve kalkınmasının önü açılacaktır. Çatışma ortamının ortadan kalkmasıyla, Türkiye siyasetinin daha sağlam bir zemine oturması ile hem Türkiye Kürtleri hem de Suriye, Irak Kürtleri huzura kavuşacaklardır. Bu huzur ortamı ile birlikte Türkler ve Kürtler Ortadoğu’da büyük bir güç haline geleceklerdir. AK Parti’nin iktidara geldiği günden beri genel olarak yaptıklarına baktığımızda enflasyon ile mücadelesi, sağlık, eğitim, ulaşım, ihracatın arttırılması, farklı inançlarda ve farklı dillerdeki engellerin kaldırılması, OHAL ve DGM’lerin kaldırılması gibi demokratik adımlar atılarak 2023 Türkiye’sinin önündeki engeller kaldırılmıştır. Cari açık ve paralel yapıyla yapılan mücadelede sıkıntılar yaşansa da çözümü noktasında ileri derecede adımlar atılmıştır. Ülkemizi ve şehrimizi daha ileriye götürmek ve 2023 hedeflerine ulaşmak için siz değerli hemşerilerimin ve milletimizin desteği ile birlikte mücadele etmenin azmi ve kararlığı içindeyim” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelli Milletvekili Aday Adayından Engelli Sorununa Çözüm Önerileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN