Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükelçilerden Eşbaşkanlara Nevruz Ziyareti

Giriş Tarihi: 20.3.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 19:03
Büyükelçilerden Eşbaşkanlara Nevruz Ziyareti
Nevruz Bayramı için ’a gelen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Bölümü Başkanı ile Belçika, Hollanda, Letonya, İngiltere ve Letonya büyükelçilerinden oluşan 15 kişilik heyet Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yı ziyaret etti.
Büyükelçilik temsilcilerini protokolde ağırlayan ve selamlayan eşbaşkanlar, Nevruz Bayramı’nı Diyarbakır halkıyla geçirmek için gelen heyete bilgi aktardı. Ziyaret sırasında konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Nevruz’un tarihsel ve kültürel anlamda önemli olduğunu belirterek, "Ortadoğu’da birçok ülkenin Nevruz’u kutladığını ancak kutlama şeklinde ve yükledikleri anlamlarda farklılıklar bulunmaktadır. Ortak noktanın baharın gelişinin müjdelemesi olmasıdır. Baharın gelişi fiziksel olarak baharın gelmesi değildir. Yeni ve güzel bir günün gelmesidir. Nevruz, Kürtler açısından kazanılan başka anlamları da ifade etmektedir. 2015 Nevruzu’nun yeni bir başlangıç olmasını temenni ediyorum. Bu Nevruz hepimizin canı gönülden istediği barışın, özgürlüklerin ve demokrasinin bir başlangıcı olsun. Hepimizin Nevruz Bayramı kutlu olsun" dedi.
Ardından konuşan Eşbaşkan Fırat Anlı ise, Diyarbakır’ın tarihsel açıdan önemli bir kent olduğunu kaydederek, "Diyarbakır ile yaşıt olan kentlere antik geziler düzenleniyor. Ama Diyarbakır hala yaşıyor. Farklı kültürden birçok insan bir arada yaşıyor. 1 milyon insanımız Nevruz Bayramı’nı kutluyor. Nevruz, bütün dünyanın mirasıdır. Bu geleneği sürdürmeye çalışıyoruz. Bundan sonraki yıllarda Nevruz’un uluslararası bir festival olmasını diliyorum. İnsanların ilk toplu yaşam kültürünün belki de çıkış noktalarından biride Nevruz’dur. Umarım ortak kutlama geleneğini bütün dünya ile sürdürebiliriz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükelçilerden Eşbaşkanlara Nevruz Ziyareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN