Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzay teleskopu için son görev

Yaklaşık 20 yıldır bilim dünyasına katkıda bulunan Hubble Uzay Teleskopu'nun eskiyen parçalarını değiştirmek için başlanan proje, bugün gerçekleştirilecek son uçuş ile tamamlanacak. 5. ve son onarım görevini gerçekleştirecek ekip, Atlantis Uzay Mekiği ile bugün yola çıkacak.

Giriş Tarihi: 11.5.2009 09:03 Son Güncelleme: 11.5.2009 09:03 ABONE OL
Hubble Uzay Teleskopu'nu kurtarmak için başlatılan onarım çalışmaları, bugün gerçekleştirilecek son uçuş ile tamamlanmış olacak. 20 yıldır bilim dünyasına büyük katkı sağlayan emektar Hubble'ın onarımında görev alacak olan ekip, Florida, Cape Caneveral'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden Atlantis Uzay Mekiği ile yola çıkacak. Saat 20.01'de fırlatılacak mekik ile Hubble'a varacak olan Atlantis mürettebatı, 5 ayrı uzay yürüyüşü gerçekleştirecek. Bu yürüyüşler sırasında Hubble'ın eskiyen bazı parçaları yenileriyle değiştirilecek, bazı yeni parçalar eklenecek ve eskiyen donanım yenilenecek. NASA'da görev yapan bilim adamlarının görüşüne göre bu yapılan son rötuşlarla birlikte Hubble'ın ömrü en az 2014 yılına kadar uzayacak. Hubble'ın yerine ise 2011 yılında fırlatılması planlanan James Webb Uzay Teleskopu geçecek.

Öte yandan 1990 yılında fırlatılışından bu yana evrenin 13.7 milyar yaşında olduğunu, kara deliklerin birçok galaksinin merkezinde bulunduğunu ve evrenin sürekli genişlediğini öğrenmemizi sağlayan Hubble'ın James Webb Uzay Teleskopu'nun yörüngesine oturmasının ardından yıllar içinde kapatılması planlanıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Uzay teleskopu için son görev
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA