Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türkiye karşıtlığı oy getirmez'

Avrupa 4 gün sürecek AP seçimlerine kilitlendi. Sert geçen kampanyalar sırasında Türkiye'yi hedef alan Avrupalı siyasilerin stratejilerini ve başarı olasılıklarını Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Özdemir ile konuştuk

Giriş Tarihi: 2.6.2009 ABONE OL
Avrupa Birliği'nin (AB) yasama organı Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 4 gün sürecek seçimleri öncesinde Fransa ve Almanya'nın başını çektiği ülkeler, Türkiye'nin AB üyeliğini seçim malzemesi yapıyor. Oy için Türkiye karşıtlığını kullanıyor. Ancak Türk göçmenlerin çoğunlukta olduğu ülkelerde, siyasi partiler, aday listelerine birer ikişer Türk adayları koyarak, Türk oylarını alma derdine düştü. Başta Almanya, Hollanda, İsveç ve Bulgaristan olmak üzere birçok AB ülkesinde partiler Türk göçmenleri yanlarına çekmek ve Türklerin oylarını almak için listelerine Türk adaylar alıyor. Seçimleri ve seçimlerde Türkiye'nin AB üyeliğinin sürekli masaya getirilmesini Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir ile konuştuk.

İÇ POLİTİKA OY GETİRİR
Türkiye'nin AB üyeliği konusu, eskiden daha fazla siyasi malzeme olarak kullanılırdı. Zaten (Almanya Başbakanı Angela) Merkel de, Türkiye konusundaki konuşmalarında çok daha dikkatli davranmaya özen gösteriyor. Türkiye'yi daha fazla siyasi malzeme yapan ise, Bavyera Eyaleti'nde bulunan, Merkel'in partisinin kardeş partisi olan, Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU).
Ama ben, şu anda özellikle ekonomik kriz nedeniyle, kamuoyunda iç politikanın çok daha fazla oy getireceğine inanıyorum. Alman medyasında da Türkiye çok fazla konuşulmuyor. AP seçiminde Türkiye karşıtlığının, oy alma konusunda etkili olmayacağını düşünüyorum.
Partiyi ikna edici bir Türk kökenli aday çıkmadığı için parti içinde de seçilemedi. Biz de Türk kökenli aday çıkartmak için partide tanınmış olmak ve tabanda çalışmış olmak gerekiyor. O dönemler eskidenmiş. Artık bugün, Türk kökenli olmak, partide aday gösterilmek için yeterli değil.
Bununla birlikte öğrenimini Türkiye'de görmüş, Osmanlıca okumuş ve Türkçeyi çok iyi bilen, 7. sıradan, Ska Keller adlı bir adayımız var. Keller, AP'ye girecek.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye karşıtlığı oy getirmez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA