Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'ya gaz akışı kesilebilir

Giriş Tarihi: 3.6.2009 19:23 Son Güncelleme: 3.6.2009 19:25 ABONE OL
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın yeraltı depoları için gereken gazın parasını ödememesi halinde Avrupa'ya yönelik gaz transitinin bu ay sonunda veya temmuz ayı başında durabileceği uyarısında bulundu.

Putin, Helsinki'de düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, ''Gazprom sadece ön ödemesi yapılan gazı verecek. Ukrayna yeraltı depolarına gaz pompalanmaması halinde ihtiyacını karşılayamaz ve transit gazdan çekmek zorunda kalacak'' dedi.

Vladimir Putin, Ukrayna'nın transit gazından alması halinde de bu durumun Avrupa'ya yönelik gaz akışının Haziran ayı sonunda veya temmuz ayı başında kesileceği anlamına geleceğini söyledi.

Putin'in Sözcüsü Dimitriy Peskov da AA'ya dün verdiği özel röportajda, Ukrayna'nın ekonomik durumunun son derece kötü durumda olduğunu ve doğal gaz faturalarını ödeyemediğini söylemişti.

Rusya'nın Ukrayna ile gaz ilişkilerinde ''kriz geleneğinin'' ortaya çıktığını kaydeden Peskov, ''Bu gelenekten kurtulmamız lazım. Çünkü, hem Ukrayna, hem Rusya, hem de Avrupalı tüketicilerimiz menfaatlerine uygun olmayan bir şey bu krizler'' demişti.

Ukrayna'nın yaz aylarında yer altı depolarına gaz pompalaması gerektiği, yer altı depolarının boş kalması halinde sonbahar ve kış aylarında Ukrayna'nın iki taahhüdünü yerine getiremeyeceğini belirten Peskov, ''Hem transiti sağlayacak, hem de iç tüketimini yapacak. Bu teknik açıdan maalesef mümkün olmayacak'' ifadelerini kullanmıştı.

Rusya'nın tek başına Ukrayna ekonomisini ayakta tutacak bir ülke olmak istemediğini, bu yüzden Putin'in Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'yu telefonla arayarak Ukrayna'ya AB ile birlikte kredi verilmesi önerisinde bulunduğunu belirten Peskov, ''Malesef Avrupalı ortaklarımızdan şu ana kadar bir esneklik görmedik. Tek bildiğimiz Sayın Barroso'nun söylediği: Ayın 14-15'inde bir zirve olacak ve o zirvede bu konu Avrupa bürokrasisi tarafından en üst düzeyde ele alınacak. Ancak işin bir kriz boyutu var. Ukrayna'nın ödeme günü ayın 7'si ve görüşme günü 14'ü. Bu arada kalan günler ne olacak? Rusya kendi cebinden mi ödesin bu bir-iki haftayı? Dolayısıyla durum çok gergin'' demişti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'ya gaz akışı kesilebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA