Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Uçak kalkmadan önce sorun yoktu"

Fransa, Brezilya açıklarında kaybolan Fransız Hava Yollarına ait uçakta havalanmadan önce sorun olduğuna dair bir işaret olmadığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 3.6.2009 10:46 Son Güncelleme: 3.6.2009 18:04 ABONE OL
Kazayı soruşturma kurumunun başkanı Paul Louis Arslanian, düzenlediği basın toplantısında, Pazar günü Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinden Paris'e hareket etmeden önce bir problem olduğunu gösterir unsura rastlanmadığını belirtti.

KAYBOLAN UÇAĞIN YENİ PARÇALARI BULUNDU

Brezilya'dan Paris'e giderken Atlas Okyanusu üzerinde kaybolan Air France uçağının enkazından yeni parçalar bulunduğu bildirildi.

Brezilya Hava Kuvvetleri sözcüsü Jorge Amaral, bulunan parçaların birinin 7 metre uzunluğunda olduğunu, bununla birlikte uçağa ait olduğunu gösteren bir işaret bulunmadığını söyledi.

Bunun yanı sıra 10 kadar metal parça ve 20 kilometre boyunca uzanan petrol izinin saptandığını belirten Amaral, son enkaz parçalarının bulunduğu alanda herhangi bir ceset görülmediğini de kaydetti.

Amaral, yeni parçaların daha önce bulunan enkaz parçalarının 90 kilometre güneyinde bulunduğunu da bildirdi.

İlk parçalar, Fernando de Noronha adalarının 640 kilometre kuzeydoğusunda tespit edilmişti. Pazartesi kaybolan uçakta 228 kişi bulunuyordu.

"KAZA NEDENİNİ BELİRLEMEK UZUN ZAMAN ALACAK"

Fransa Kaza Araştırma Bürosu (BEA), Atlantik üzerinde kaybolan Fransız Havayolları uçağının düşme nedenini tespit etmenin uzun zaman alacağını söyledi.BEA Direktörü Paul-Louis Arslanian, kazayı, Fransa havacılık tarihinin en büyük felaketi olarak niteledi. Arslanian, kazanın nedeni hakkında spekülasyonlar yapılmaması gerektiğini belirterek, "Herşeyi aydınlığa kavuşturmamız gerekiyor. Bu zor olacak ve uzun zaman alacak" dedi.

32 ülkeden 228 kişilik yolcu ve mürettebatı bulunan uçağın düştüğü bölgede okyanusun çok derin ve deniz yüzeyinin çok dağlık olduğunu kaydeden Arslanian, "Bunlar uçağın yerini belirlemeyi çok zor hale getiriyor" şeklinde konuştu. Araştırmada önceliğin kara kutuların bulunması olduğunu ifade eden Arslanian, araştırma boyunca elde edilen verilerin netleştirilmesinden hemen sonra kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

"KARA KUTULAR BULUNAMAYABİLİR"

Uçağın bakım ve diğer kayıtları üzerinde çalışıldığını bildiren Arslanian, Fransız araştırmacıların uçağın kara kutularının bulunacağı konusunda iyimser olmadığını kaydetti.

Uzmanlar kara kutularda, yerlerinin tespit edilmesini sağlamak maksadıyla ultrasonik sinyaller gönderen su altı vericilerinin bulunduğunu ancak bunların sadece 30 gün ömrünün bulunduğunu belirtiyor.

Bu arada BEA soruşturma heyetinde yer alan Alain Bouillard, kazayı araştırmak üzere oluşturulan dört ekibin çalışmalarına başladığını ifade etti. Bouillard, ekiplerden birinin uçağın enkazını araştırdığını, ikinci grubun uçağın bakım ve sicili üzerinde çalışacağını kaydetti.Diğer iki grubun ise, uçakla ilgili diğer bilgileri değerlendireceği belirtildi.

Yetkililer, BEA'dan 20 araştırmacı ile Fransız Havayolları'ndan 30 uzmanın konuyu araştırdığını söyledi. Bouillard, "Çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor. Bize yardımcı olabilecek en küçük bir bilgiyi bile topluyor ve değerlendiriyoruz" dedi.

ENKAZIN KAYIP UÇAĞA AİT OLDUĞU DOĞRULANDI

Fransız ordusu, Atlas Okyanusu'nda 5 kilometrekarelik bir alana yayılmış durumda bulunan enkazın, Rio de Janeiro'dan Paris'e giderken kaybolan Fransız havayolu şirketi Air France uçağına ait olduğunu doğruladı.

Fransız ordusunun sözcüsü Christophe Prazuck, Brezilya uçakları tarafından fark edilen enkazın Fransız askeri uçakları tarafından incelendiğini ve enkazın, "kayıp uçağa uygun olduğu" kararına vardıklarını söyledi.

Prazuck, artık enkaz parçalarını toplamak için "bir donanma operasyonunun" düzenlenmesinin zamanı olduğunu ve daha sonra bir denizaltının, uçağın karakutularını bulmaya çalışacağını kaydetti.

HAYATINI KAYBEDENLER İÇİN DİNİ TÖREN DÜZENLENECEK

Fransa'nın başkenti Paris'teki Notre Dame Kilisesi ve Paris Camisinde bugün, Rio de Janeiro'dan Paris'e giderken düşen Fransız havayolu şirketi Air France'a ait uçakta hayatını kaybedenler için dini törenler düzenlenecek.

Paris Camisindeki dini törenin ardından, kazada ölen Müslümanların gıyabında cenaze namazı kılınacak.

Fransız Hava Yollarına ait Airbus A330 tipi uçak, 2 gün önce Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinden Fransa'nın başkenti Paris'e gitmek üzere havalandıktan 4 saat sonra kaybolmuştu. Uçakta 216 yolcu ve 12 kişilik mürettebat bulunuyordu.

Uçağın yolcuları arasında, Anadolu Üniversitesi öğretim görevlisi Fatma Ceren Necipoğlu da yer alıyordu.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Uçak kalkmadan önce sorun yoktu"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA