Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"En güçlü 100 şöhret"

Amerikan Başkanı Barack Obama, iş çevrelerinin etkin dergisi Forbes'un her yıl yayımladığı "en güçlü 100 şöhretli" listesine giren ilk devlet başkanı oldu.

Giriş Tarihi: 4.6.2009 14:47 Son Güncelleme: 4.6.2009 15:51 ABONE OL
Tarihi başkanlık seçiminin, kitabının milyonlarca satmasına ve 12 ayda 2,5 milyon dolar kazanmasına yardımcı olduğu Başkan Obama, listeye 49. sıradan girerek, Angelina Jolie, Oprah Winfrey veya Madonna'nın çok gerisinden müzik, sinema ve spor dünyasının en çok kazanan ve en şöhretlileri arasında kendine yer buldu.

Forbes'un en güçlü şöhretler listesinin son iki yıldır zirvesinde yer alan Amerikan ekranlarının "anaç" sunucusu Oprah Winfrey'nin tacı, bu yıl gelirlerinden çok medya ile internet eleştirileri hesaba katılınca Angelina Jolie'nin eline geçti.Ancak listede ikinciliğe düşen Winfrey, geçen yılın 3'üncüsü ve Brad Pitt'in eşi Jolie'nin 27 milyon dolarlık gelirine karşılık, 275 milyon dolar gibi rekor bir geliri elinde bulundurmaya devam ediyor.

Listede geçen yılın 21'incisi şarkıcı Madonna, son turnesi sayesinde ve bulvar gazetelerinde bir numara olmaya devam etmesinin yanı sıra 110 milyon dolarlık gelirinin yardımıyla 3. sırada yer aldı.

Harry Potter'ın Britanyalı yaratıcısı ve 2008'in gelirler bakımından ilk sırada yer alanı J.K. Rowling bu yıl klasman dışı kalırken, 4'üncülüğü muhafaza eden şarkıcı Beyonce Knowles'in ardından 110 milyon dolarlık gelirle dünyanın en iyi kazanan sporcusu golfçü Tiger Woods geldi. Woods geçen yıl 2. idi.

Forbes'un listesinde Woods'u, yeni çıkardığı albüm ve listelere dönüşüyle rocker Bruce Springsteen, 13'üncülükten 7'inciliğe yükselen yapımcı ve yönetmen Steven Spielberg izledi.

Aktris Jennifer Aniston bu yıl 17'ncilikten 8'inciliğe, geçen yıl 10. olan eski erkek arkadaşı Brad Pitt'in hemen önüne geçti.

Los Angeles basketbol takımının yıldızı Kobe Bryant da, 19'unculuktan Forbes'un ilk 10'una yükselmiş oldu.

Forbes dergisinin "en güçlü 100 şöhretli" listesinde, para ve şöhret temelinde güç ölçülüyor. Film, televizyon şovları, sponsorlar, kitap ve diğer eğlence sektörü satışları, bir önceki haziran ayından başlayarak bir yıllık süreyle hesaplanıyor ve kazanç ortaya çıkarılıyor. Ayrıca Billboard, Pollstar, Adams Media Research, Nielsen SoundScan, Nielsen BookScan, Nielsen Media Research ve SNL Kagan, gibi kaynaklar dahil edilerek, Google'daki aramalar, televizyon ve internetteki eleştiriler, en çok satan 25 magazin dergisinde çıkan haberler hesaplanıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
"En güçlü 100 şöhret"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA