Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama Mısır Devlet Başkanı Mübarek'le görüştü

ABD Devlet Başkanı barack Obama, İslam dünyasına sesleneceği Kahire'deki konuşmasından önce Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'le görüştü.

Giriş Tarihi: 4.6.2009 13:24 Son Güncelleme: 4.6.2009 13:29 ABONE OL
Görüşme sonrasında Kahire'deli tarihi El Kuba Sarayı'nda gazetecilere açıklamalarda bulunan Obama, "İsrail ve Filistinlilerin durumunu görüştük. Bölgeye barış ve refah getirmek için yapıcı bir şekilde ne tür ilerlemeler yapabileceğimizi ele aldık" dedi.

Mübarek'le görüşmeyi uzun süredir beklediğini belirten Obama, Mısırlılara Amerika'dan selam getirdiğini söyledi.

Obama'nın ziyareti dolayısıyla Kahire'nin büyük bölümü kapatıldı. ABD Başkanı'nın geçeceği güzergahlar ise önceden tamirden geçirildi ve yollar ve binalar yıkandı. Obama'nın İslam dünyasına sesleneceği, uzun süredir beklenen konuşmanın yapılacağı Kahire Üniversitesi de baştan başa yenilendi. Bunun 2 milyon dolara mal olduğu kaydedildi.

Obama'nın, Batı'yla İslam dünyası arasındaki gerginlikleri ortadan kaldırmaya yönelik konuşma yapması bekleniyor. Konuşma metni Ben Rhodes tarafından hazırlandı. Rhodes, konuşmayla İslam dünyası ve ABD arasında diyalogda yeni bir sayfa başlayacağını söyledi.

Obama, konuşmasının ardından Giza'da piramitleri ziyaret edecek. ABD Başkanı, akşam da Almanya'yı ziyaret edecek. Obama, Dün de Suudi Arabistan'ı ziyaret etmişti.

OBAMA KAHİRE'DE, KAHİRELİLER TATİLDE

ABD Başkanı Barack Obama'nın Mısır'ın başkenti Kahire'ye gelişi dolayısıyla alınan tarihi güvenlik önlemleri yüzünden yaklaşık 20 milyon başkentli zorunlu tatil yapmak durumunda kaldı. Zaten büyük bir trafik sorunu olan Kahire'de üniformalı ya da sivil binlerce polis görev yaparken, birçok yolun da kapalı olması yüzünden Kahireliler için bir yerden bir yere gitmek imkansız hale geldi.

Birçok kişinin evinde kalmayı tercih ettiği bugün Muhammed adlı bir taksi şoförü, "Çalışmanın alemi yok. Kent Obama için kapalı olacak, ben de evde kalacağım. Sanırım konuşmasını da televizyonda izleyeceğim" diyor. Bir başka taksici de güvenlik görevlilerinin belgelerini kontrol etmeye geldiğini ve kendisine "yarın çalışmıyorsun" dediklerini anlattı.

Güvenlik görevlilerin Obama'nın konuşma yapacağı yerin yakınlarındaki evlerde oturanlara "pencerelerini açmamalarını" istediği de belirtiliyor. Üniversite yakınlarında bir markette ekmek bile satılmadığı, okulların kapalı olduğu bugün market sahibi müşterilerine, "Ekmeğinizi bu adam gittiğinde alabilirsiniz" dediği söyleniyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Obama Mısır Devlet Başkanı Mübarek'le görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA