Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD Başkanı Obama Almanya'da

ABD Başkanı Barack Obama, Ortadoğu gezisinin ardından bugün Almanya'da...

Giriş Tarihi: 5.6.2009 10:29 Son Güncelleme: 5.6.2009 13:31 ABONE OL
ABD Başkanı Barack Obama, Ortadoğu gezisinin ardından istişarelerde bulunmak üzere bugün Dresden'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. Görüşmede, ekonomik kriz, kriz bölgelerindeki gelişmeler ve Ortadoğu barış süreci ele alındı.

OBAMA-MERKEL BASIN TOPLANTISI

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Almanya ziyaretinde Dresden'de Başbakan Angela Merkel'le yaptığı görüşmenin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında Orta Doğu barış sürecini ilerletmek üzere eyleme geçmek için zamanın uygun olduğunu söyledi.

Obama, "Şimdi eyleme geçme zamanıdır" dedi. Samimi bir diyalog için yanlış anlamaları ortadan kaldırmaya çalıştıklarını söyleyen Obama, "Bunu yapmak için kuvvetli ortaklara ihtiyacımız var" dedi.
Merkel de Almanya olarak güvenli bir İsrail'in yanında yaşayabilir bir Filistin devleti kurulmasından yana olduklarını ifade etti.

İki lider, bu sabah bir saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmede israil-Filistin meselesinin yanı sıra İran'ın nükleer programı, küresel ekonomik kriz ve iklim değişikliği gibi konular da ele alındı. Obama, İran'ı tecrit ederek onu görüşme masasına getiremeyeceklerini, bu konuda Almanya gibi güçlü ortakların yardımına ihtiyaçlarının olduğunu ifade etti.

MERKEL: "GUANTANAMO HEMEN KAPATILMALI"

Almanya temasları çerçevesinde Dresden kentinde Başbakan Angela Merkel ile bir araya gelen ABD Başkanı Barack Obama, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, dünyayı sarsan küresel mali krizden kurtulmak için Merkel ile birlikte çalışacaklarını söyledi.

Sabah saatlerinde gerçekleşen görüşmenin odağında Ortadoğu barış süreci ve İran'ın nükleer programı yer alırken, Merkel ortak basın toplantısında Obama'ya hitaben, "Almanya sizi görmekten çok mutlu" dedi.
Obama'nın Mısır temaslarını yakından takip ettiğini ifade eden Merkel, "Bölgede biz iki devletli bir çözümden yanayız. Bir yanda Yahudi devleti, diğer yanda da Filistin devleti. Obama ile görüşmemizde Guantanamo konusunda Almanya'nın bakışını net bir şekilde ortaya koydum. Biz Almanya olarak
Guantanomu'nun derhal kapatılmasını istiyoruz. Hem de derhal ve tamamen kapatılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Merkel'in ardından konuşan ABD Başkanı Obama ise, Dresden'in çok güzel bir şehir olduğuna dikkat çekerek, "Almanya, ABD'nin çok yakın bir dostu ve müttefiğidir. Ekonomik krizi atlatmak için Sayın Merkel'le birlikte çalışacağız. Ancak yapmamız gereken çok şey var önümüzde. Almanya NATO'nun da önemli bir aktörüdür. Özellikle Pakistan ve Afganistan'da bunu yakından gördük. İran konusunu da konuştuk. Meseleleri diyalog yoluyla halletmek istiyoruz. Bölgedeki nükleer çalışmaların durdurulmasını istiyoruz.

Yakında Rusya'yı ziyaret edeceğim. İran konusunu Rusya'da da masaya yatıracağım. İran konusunda Almanya ile tam bir fikir birliği içindeyiz. Almanya'yla Guantanamo'nun kapatılması meselesini de konuştuk. Biz bu konuyu bütün Avrupa ile konuşarak halletmek istiyoruz. Guantanamo meselesine çözüm bulmak çok zor bir iş" ifadelerini kullandı.

Obama ve Merkel daha sonra Weimar yakınlarındaki Buchenwald Nazi toplama kampını ziyaret edecek.

Barack Obama dün Kahire Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, ABD ile İslam ülkeleri arasındaki ilişkilerde yeni bir başlangıç yapılması çağrısında bulunmuş ve birlikte radikalizme karşı koyup Ortadoğu için barış yolu bulunabileceğini söylemişti.

Barack Obama daha sonra, İkinci Dünya Savaşı'nda müttefiklerin Normandiya'ya yaptığı çıkarmanın 65. yıldönümü törenine katılmak üzere Fransa'ya gidecek.

ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Başkanı Obama Almanya'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA