Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belçika'da domuz gribi vakası artıyor

Belçika Sağlık Bakanlığı, ülkede 14. domuz gribi vakasının tespit edildiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 6.6.2009 09:15 Son Güncelleme: 6.6.2009 09:16 ABONE OL
Yetkililer, H1N1 virüsü taşıyan erkek hastanın bu ay başında ABD'de, Orlando kentinde bulunduğunu, daha sonra New York üzerinden Brüksel'e döndüğünü belirtti. Yetkililer, Brüksel'e döndüğü gün hastalanarak doktora başvuran hastanın dün gece yoğun bakıma alındığını bildirdi.

Hastanın dönüşünden sonra yakın temas kurduğu 7 kişinin sağlık kontrolüne alındığı, New York'tan Brüksel'e geldiği uçaktaki yolcuların da uyarılmak üzere belirlendiği duyuruldu.

Belçika'da bir ay önce ilki tespit edilen domuz gribi vakalarında hastaların birinin Kosta Rika'da, diğerlerinin tamamının ABD'de bulunduktan sonra ülkeye döndüğü ve virüs taşıdığı belirtildi.

KANADA, VİRÜSÜN ARAŞTIRILMASI VE AŞI GELİŞTİRİLMESİ İÇİN 11 MİLYON DOLAR AYIRDI

Kanada Federal Sağlık Bakanı Leona Aglukkaq, domuz gribine neden olan H1N1 virüsünün araştırılması ve aşısının geliştirilmesi için 10.8 milyon Kanada doları (15 milyon TL) ödenek ayrıldığını açıkladı.

Toronto'da bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Leona Aglukkaq, Kanada Halk Sağlığı Ajansı ve Kanada Sağlık Araştırmaları Enstitüsünün ortaklaşa yürütecekleri çalışma ile virüsün değişken hallerinin izlenmesinin ve buna göre aşı üretilmesinin amaçlandığını söyledi.

Quebec eyaletindeki Laval Üniversitesinin de H1N1 virüsünün genetik kodları üzerinde çalışacağını ifade eden Kanada Federal Sağlık Bakanı Leona Aglukkaq, "buradan elde edilecek bilgiler ulusal araştırma ekibine aktarılacak ve aşının dışında antiviral ilaç geliştirilmesinin yolunu açacak" dedi.

British Colombia Üniversitesinden bir ekibin de, salgının yayılmasının kodlarını izlemeye yarayacak matematiksel bir model geliştireceğini kaydeden Bakan, "bu araştırmaların getirisi çok büyük olacak. Bu ve gelecekte karşımıza çıkacak başka salgınlarda, sağlık çalışanlarının daha hızlı hareket etmelerini ve karar almalarını sağlayacak" diye konuştu.

VAKA SAYISI 2115'E ÇIKTI

Öte yandan, Kanada genelindeki domuz gribi vakası 2115'a yükseldiği açıklandı.

Kanada Halk Sağlığı Ajansının açıklamasına göre, 2 gün önce 1795 olan H1N1 virüsüne yakalanan sayısı, 320 yeni vaka ile birlikte 2115 oldu.

Ülke genelindeki vakaların, eyaletlere göre dağılımı şöyle: Nova Scotia 75, British Colombia 142, Alberta 150, Ontario 1078, Quebec 437, New Brunswick 2, Yukon 1, Saskatchewan 179, NWT 2, Manitoba 40, P.E.İ. 3 ve Nunavut 6.

Kanada'nın Newfounland-Labrador eyaleti, şu ana kadar domuz gribi vakasına rastlanmayan tek eyalet.

ARKADAŞINA GÖNDER
Belçika'da domuz gribi vakası artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA