Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki liderin Türkiye çatlağı

Fransa'da bulunan Obama, Türkiye'nin AB üyeliğini ısrarla reddeden Sarkozy'ye öfkelendi ve onuruna verilen akşam yemeğine katılmayı reddetti. Gelişme, Sarkozy için utanç verici olarak yorumlandı

Giriş Tarihi: 7.6.2009 ABONE OL
ABD Başkanı Barack Obama ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy hemen her konuda anlaşmalarına rağmen, Türkiye'nin AB'ye katılımı konusunda anlaşmaya varamadı. Fransa'nın Caen kentinde bir araya gelen iki liderden Obama, Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu, ekonomisinin geliştiğini, Ankara'nın Avrupa ile yakın ilişki istediğini, kendisinin de bunu desteklediğini kaydetti. Sarkozy, Türkiye'nin Avrupa'ya entegrasyonu konusunda Obama'dan farklı düşüncelere sahip olduğunu ifade etti ve "Hedef konusunda, yani Türkiye'nin Doğu ile Batı arasında köprü rolü oynayabileceği konusunda hemfikiriz. Ama bir görüş ayrılığı var, bu da koşullar konusunda. ABD'nin geleneksel tavrı Türkiye'nin AB'ye entegrasyonu, bense buna karşıyım'' dedi.

OBAMA TÜRKİYE'Yİ SAVUNDU

Obama ise, "ABD olarak AB'ye koşul dayatamayacaklarını'' söyledi, ancak Ankara'nın NATO bünyesinde çok çok önemli bir müttefik olduğunu belirterek, "Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin çok önemli olduğunu'' vurguladı. Obama, "ABD'nin arzusu, Türkiye'nin Fransa, ABD ve Avrupa'nın diğer ülkeleriyle dostluk ilişkilerini güvencede hissetmesine olanak sağlayacak süreci, müzakereleri teşvik etmektir'' dedi. Fransa Cumhurbaşkanının Türkiye ile daha ileri düzeyde bir ekonomik entegrasyonla ilgilendiğini ifade ettiğini de kaydetti.

YEMEK TEKLİFİNİ REDDETTİ

Sarkozy'nin Obama'lara Elyssee Sarayı'nda vermek istediği akşam yemeğine red cevabı gelmesi, Sarkozy için utanç verici bir durum yorumlarına sebep oldu. Red cevabının arkasında ise, İngiliz The Times ve Daily Telegraph gazetelerine göre, Sarkozy'nin Obama için daha önce sarf ettiği "bilgisiz, tecrübesiz" sözleri ve de Türkiye konusu var.

NORMANDİYA ÇIKARMASI CEHENNEM GİBİYDİ'
Normandiya Çıkarması'nın 65. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecek kutlamalara katılan Obama'nın, Caen'e eşi Michelle ile birlikte helikopterle geldiği kaydedildi. Obama, Normandiya Çıkarması sırasında yaşananları büyük bir cehenneme benzetirken, "Kayıplarımızın büyüklüğü o günün hafızalarımızdaki yerini de sağlamlaştırıyor" diye konuştu. İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Prens Charles ve Fransa Başbakanı François Filon da, 1944'te Normandiya Çıkarması'na katılan İngiliz askerlerini anma törenine katıldı.

ARKADAŞINA GÖNDER
İki liderin Türkiye çatlağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA