Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Strese karşı en iyi ilaç, tabak kırmak

Stresle baş etmek için İsviçre ve Japonya'da, tabak kırma modası başladı. Bilimsel olarak kanıtlanan yöntem için İsviçre'de bir firma 'evde kırmalık' tabak üretti

Giriş Tarihi: 7.6.2009 ABONE OL
Ekonomik kriz nedeniyle artan strese karşı, herkes farklı yönteme başvuruyor. Bu formüllerden biri de İsviçre'de ortaya atıldı. "Coup de pouce" isimli marketler zinciri, stresli kişilerin evlerinde rahatlaması için "kırma amaçlı" tabaklar satmaya başladı. Aynı tavernalardaki gibi kırılabilecek bu özel tabakları satma fikriyse, firmanın pazarlama müdürü Jean Cotting (64) tarafından ortaya atıldı. İsviçre'de yayımlanan Le Matin gazetesine konuşan Cotting, "Biz firma olarak içinde bulunduğumuz sosyal ve psikolojik durumlara karşı duyarlıyız. Tüm dünya büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya. Biz de bu durumda herkesin rahatlamaya ihtiyacı olduğunu düşünmeye başladık ve kırmalık tabaklar satma fikri ortaya çıktı" diye konuştu.

SATIŞLAR PATLAMA YAPTI

Her bir kırmalık tabak paketinin fiyatı 3 İsviçre frankı. Bu ürünü, ayrı bölümde sunan market zincirinde ise, satışlar kısa sürede adeta patladı. Ekonomik krizle başa çıkmak için tabak kırma fikrini Japonlar da tuttu. Başkent Tokyo'da bir grup terapist, hastalarını tabak, çanak kırdırarak rahatlatmaya çalışıyor. Gergin kişiler, gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra tabak, çanak, bardak gibi objeleri veya beton plakaları duvara atıp kırarak rahatlıyor. Bu anti-stres projesinin başkanı Katsuya Hara da, terapinin etkisinin bilimsel olarak kanıtlandığını ve giderek yaygınlaştığını belirterek, "Bir şeyleri kırmak çok coşturucu ve sinirlerin de rahatlamasını sağlıyor" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Strese karşı en iyi ilaç, tabak kırmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA