Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB üyeliği Türkiye'ye bağlı

Avrupa Parlamentosu'na seçilen Türk vekiller Ertuğ ve Bozkurt SABAH'a konuştu: Yükselen ırkçılığa rağmen AB yolu Ankara'nın reform sürecindeki başarılarına bağlı

Giriş Tarihi: 10.6.2009 ABONE OL
AVRUPA Parlamentosu'na yeni seçilen dört Türk kökenli üyeden, Alman milletvekili İsmail Ertuğ ve Hollanda milletvekili Emine Bozkurt, yükselen ırkçılığa rağmen Türkiye'nin Avrupa Birliği yolunun, Ankara'nın reform sürecindeki başarılarına ve başladığı reformları sürdürmesine bağlı olduğunu savundu. SABAH'a konuşan iki çiçeği burnunda milletvekili de asıl önemli konuyu Türkiye'deki reform sürecinin devam etmesi olarak açıkladılar. Hollanda'dan vekil seçilen Bozkurt, ırkçı partilere karşı AP'de Türkiye'yi destekleyenlerinin koalisyon kurması gerektiğine dikkati çekti.

'Türkler ve göçmenler seçime duyarsız kaldı'
"AVRUPAParlamentosu seçimlerinde faşist partilerin kazanması çok üzücü. Bunun bir nedeni de göçmenlerin ve Türk kökenlilerin seçimlere duyarsız kalması. Almanya'da da seçime yüzde 43'lük bir katılım oldu. Türkiye sürekli Almanya, Fransa gibi bazı ülkelerde iç politika malzemesi oluyor. Bu defa Almanya Başbakanı Merkel'in partisi CDU'nun daha ihtiyatlı davranması nedeniyle Türkiye çok gündeme gelmedi. Avusturya'da ise tam tersine Ortaçağ mantığının geri geldiğini gördük. Faşist partilerin yükselişi, Türkiye'nin AB yolunun sekteye uğrayacağı anlamına gelmemeli. Çünkü önümüzdeki beş yıl içerisinde Türkiye'nin AB üyeliği söz konusu bile değil. AB üyeliği Türkiye'nin kendi elindedir."

"Asıl mesele Ankara'nın reformları sürdürmesi"
"SAĞCI partilerin bundan sonra Avrupa Parlamentosu içerisinde çok ses çıkartacağı kesin. Ama AP'deki aşırı sağcıların her AB ülkesinde etkin olduğunu sanmak yanlış olur. Örneğin Fransa'da Le Pen, Belçika'da ırkçı Vlaams Belang'ın oylarında büyük bir düşüş var. Zaten AP'de de geçen yıl kurulan ırkçı grubun bile ömrü uzun olmadı. Irkçı partileri bir bütün olarak görmemek lazım. Ama şu bir gerçek ki bundan sonra Türkiye'nin AB üyeliği konusunda AP'de daha tartışmalı hale gelecektir. Biz AP'de geçtiğimiz dönem, 'Türkiye'nin Avrupalı Dostları' adında bir grup kurmuştuk. Ben bu grubu tekrar devam ettireceğim. Asıl önemli mesele Türkiye'deki reformların hız kesmeden sürmesi."

ARKADAŞINA GÖNDER
AB üyeliği Türkiye'ye bağlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA