Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk dostu Ermeni'ye duygusal anma töreni

Hayatını Türk-Ermeni dostluğuna adayan ve 4 yıl önce yaşamını yitiren Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu'nun (TADF) Halkla İlişkiler Direktörü Ermeni kökenli Edward Taşçı, ölümünün 4. yılında New York'ta anıldı.

Giriş Tarihi: 11.6.2009 16:40 Son Güncelleme: 11.6.2009 16:41 ABONE OL
İstanbul Üniversitesi Mezunları Derneği USA (İUMEZ-USA) tarafından organize edilen anma programına Edward Taşçı'nın ailesi ve sevenleri katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da programa katılarak bir konuşma yaptı.Samsar, Edward Taşçı için "Bir Ermeni olarak kendisi için daha güvenli olan asılsız iddiaların peşine takılmak yerine ülkemize karşı girişilen karalama kampanyası karşı çıktı. Bu cesur ve onurlu davranışından dolayı ABD'de yaşayan Ermeniler tarafından dışlanmayı ve zaman zaman hakaretlere maruz kalmayı bile göze aldı." dedi.

Edward Taşçı'nın, 'nefret beslemek yerine, sevgiyi seçtiğini' vurgulayan Başkonsolos Samsar, Taşçı'nın Türk bayrağına sarılarak defnedildiğini hatırlattı.

Türkler ve Ermenilerin 800 yüzyıl boyunca Anadolu'da birlikte, barış içinde yaşadıklarına değinen Samsar, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında Anadolu'da yaşayan Türklerle birlikte bütün azınlıkları da etkileyen acı olayların vuku bulduğunu kaydetti. Anma törenine katılarak duygusal bir konuşma yapan Edward Taşcı'nın eşi Mary Taşçı da konuşmasına "Türk yurttaşları, kardeşlerim, çocuklarım, merhabalar" diyerek başladı. Katılımcıların yaşlı gözlerle dinlediği Mary Taşçı "O, bizi cennetten yüzünde bir gülümseme ile izliyor" diyerek, anma toplantısını düzenleyenlere teşekkür etti. Eşinin sürekli olarak taşıdığı Türk Bayrağı'nı eline alarak konuşmasını sürdüren Mary Taşçı, "Türklük mirasınızla şimdi ve her zaman gurur duyun. Yaşasın Türk milleti, yaşasın Türkiye. Ne mutlu Türk'ün diyene." dedi.

New York Başkonsolosu Samsar, Mary Taşçı'ya, gecenin anısına bir plaket hediye etti. Edward Taşçı'nın kardeşi Aziz Taşçı da, kendisini Türkiye'ye ve Türklere adayan Edward Taşçı'nın yaptıklarının bir görev değil sevgi sonucu olduğunu dile getirdi. Aziz Taşçı, kardeşinin duygu, düşünce ve inançlarını kendilerine miras bıraktığını belirtti.

Gecede bir konuşma yaparak tarih içinde Türkler ve Ermenilerin ilişkilerine, sömürgeci ülkelerin bazı Ermenileri kışkırtarak ayaklanmaya yol açmalarına değinen ODTÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ömer Turan ise Edward Taşçı için "Bu seslerin arkasının getirilmesi gerekir. (Edward Taşçı) Çok büyük fedakârlıklarla, çok büyük tehditlere rağmen bu doğruları anlatmak cesaretini göstermiştir" dedi.

Gecede 50 yaşından sonra Türkçe öğrenen ve vasiyeti üzerine Türk mezarlığında toprağa verilen Edward Taşçı'nın içerisi Türk kültürüne ait eserlerle dolu olan ve küçük bir Türk müzesini andıran evinin bir Türk Dostluk Müzesi'ne dönüştürülmesi için de girişim başlatıldı.

Anma gecesinde TADF Başkanı Kaya Boztepe de Edward Taşçı'ya ilişkin anılarını anlattı. Geceye, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da bir mesaj göndererek Edward Taşcı'yı unutmadığını gösterdi. Anma gecesi, Taşçı'nın yaşamından bölümlerin gösterildiği bir video gösterisi ile son buldu.

EDWARD TAŞÇI KİMDİR?

2005'te vefat edene kadar 20 yıl boyunca New York merkezli Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu'nun (TADF) Halkla İlişkiler Direktörlüğü'nü gönüllü olarak yapan Edward Taşçı, Osmanlı Ermenisi bir anne-babanın oğlu olarak Amerika'da dünyaya geldi. Bütün yaşamı Amerika'da geçmesine rağmen kendi gayretleriyle 50 yaşından sonra Türkçe öğrenen Taşçı, "vatanım" dediği Türkiye ve Türk kültürü sevgisiyle tanınıyor.

Başta Ermeni lobileri olmak üzere, ABD'de Türkiye'yi karalamaya çalışan tüm gruplara karşı hep Türk tezlerini savunan Taşçı, özel hayatının her kesimine de Türkiye ve Türklük sevgisinin izlerini taşımakla biliniyordu. Otomobilinin plakasını bile "Vatan" olarak seçen Taşçı, sürekli olarak ay-yıldız kolye takıyordu. Her yıl hiç aksatmaksızın New York'ta yapılan Türk yürüyüşüne katılarak, büyük bir Türk Bayrağı taşıyan Taşçı, mektuplarını, üzerinde "Bana Türk dostu derler" yazısı bulunan bir mühürle imzalıyordu.

New York'un Queens semtinde bulunan evini, Topkapı Sarayı'nın minyatürü şeklinde inşa eden Taşçı, bu evi yine Osmanlı esintileri taşıyan sayısız eşyayla süslemişti. Taşçı, paha biçilmez Türk sanat eserleri koleksiyonlarının yanı sıra geniş bir Türkçe taş plak koleksiyonuna sahip bulunuyordu.

Hayatı boyunca Ermeni iddialarına karşı, bu iddialara destek veren Amerikalı politikacı, bilim adamı, şirket, medya organı, öğretmen ve din adamlarına binlerce mektup yazan Taşçı, 1960'lardan bu yana New York'ta ve Washington'da görev yapan tüm Türk diplomatları tarafından saygı gösterilen bir isim haline gelmişti.

Gerçek bir Türk dostu olan Taşçı, son olarak, "Bana Türk Dostu Derler-Ermeni İddiaları, Gerçek Söylenmeli" (I Am Called A Friend Of Turks - The Truth Must Be Told ) adlı, Ermeni soykırım iddialarına cevap teşkil eden bir kitap yazmıştı.

TÜRK MEZARLIĞINDA TOPRAĞA VERİLDİ

İki böbreği de çalışmadığı için 2005 yılında Long Island Jewish Medical Center'da kaldırılan Edward Taşçı, New York ve çevresinde bulunan Türkler tarafından sürekli olarak ziyaret edilmişti.

Hastanede yaklaşık 3 ay kaldıktan sonra fenalaşarak komaya giren Taşçı, 22 Haziran 2005 günü 72 yaşında hayata veda etmişti. Edward Taşçı, Eşi Mary Taşçı'ya olan vasiyeti nedeniyle New Jersey'deki Karaçay Türklerine ait mezarlığa defnedilmişti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Türk dostu Ermeni'ye duygusal anma töreni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA