Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Azerbaycan'da ilginç bir alternatif tıp yöntemi

Dünyanın birçok ülkesinde hala yaygın olan alternatif tıbbın en ilginci Azerbaycan'da büyük ilgi görüyor.

Giriş Tarihi: 12.6.2009 14:54 ABONE OL
Başkent Bakü'deki alternatif tıbbın bayan hekimi bir günde yüzlerce hastanın vücudunu yakarak şifa dağıtıyor. Sinir bozukluğu ve korku sorunu olanlar tedavi için ilk olarak kendisini "çıldağ" diye tanıttığı bu kadına uğruyor.

Çıldağçı kadın kendisine şifa bulmak içine gelen hastalarına önce demir çubuğun başına sarılmış ve alkolle ıslatılmış bezi yakarak işe koyuluyor. Yanan ateşi hastalarının değişik yerlerine dokunduran çıldağçı kadın sesiz bir şekilde dua etmeyi de ihmal etmiyor. Çıldağçi teyzeye sadece yetişkin hastalar gelmiyor. Bazen küçük yaştaki hastalar da şifa bulmak için bu dar sokaktaki hekime baş vuruyor.

Derdine deva bulmak ümidiyle gelen küçük biz kız çocuğun vücudu yanarken irkilmesi dikkat çekiyor.

Azerbaycan'ın önde gelen çıldağçisi Raise Aşumova, şifa bulmak için kendisine gelen hastaların öncelikle kendi inanmaları gerektiğini söylüyor. Buna rağmen geçimini bu yolla sağlayan Aşumova, 'çıldağ'ın bir nevi kocakarı tedavi yöntemi olduğunu da kabul ediyor.

Ülkedeki doktorların aşırı yanmalar dışında bir tehlike görmediği çıldağdan şifa bekleyenler olumlu netice aldıklarını söylüyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Azerbaycan'da ilginç bir alternatif tıp yöntemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA