Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Guantanamo'dan 'cennet adası'na

Guantanamo'da 7 yıldan sonra serbest kalan 4 Uygur Türkü, memleketleri Çin yerine cennet adası olarak bilinen Bermuda'ya gönderildi

Giriş Tarihi: 16.6.2009 ABONE OL
ABD'nin "işkence yatağı" olarak bilinen Guantanamo Üssü'ndeki cezaevinde "ABD düşmanı ve terörist" olarak 7 yıl geçiren 4 Müslüman Uygur Türkü, serbest bırakıldıktan sonra Bermuda'ya yerleştirildi. Çin tarafından öldürülecekleri endişesiyle ülkelerine gönderilmeyen Uygurlar, adadaki ilk günlerinde sıradan turist gibi kıyı köşe gezdi ve bol bol alışveriş yaptı. 6 gündür özgür olan, denize giren, güneşlenen sahil kıyılarında bol bol gezintiler yapan Uygurlar "Bermuda halkının kendilerini çok sıcak karşıladığını" söylüyor. Eski tutuklulardan Selahattin Abdulahat (32), "Dün ilk kez okyanusa yüzmeye gittim. Hayatımın en güzel günü idi. Geri dönmek istemiyoruz" diyor. Ada sakinlerinin kendileriyle konuşmasının çok hoşlarına gittiğini belirten bir başka Uygurlu Halil Mamut (31) ise "Tekneyle açılıp balığa çıktık. İlk balığımı yakaladım bile. Halimden çok memnunum" diye konuştu. Diğer iki tutuklu Ablakim Turhan (38) ve Abdullah Abdulkadir (30) de "Şimdilik her şey yolunda" diyor.

AVRUPA REDDETTİ

Dört arkadaş özellikle de hapishanedeyken giydikleri turuncu tulumlardan çok sıkıldıklarını rahat kıyafetler giymek istediklerini söylüyor. İlk etapta adaya çalışma vizesiyle giren eski mahkûmlara en kısa süre içinde Bermuda vatandaşlığı verileceği belirtildi. ABD Başkanı Barack Obama'nın göreve başladıktan sonra kapatılması emrini verdiği Küba'daki Guantanamo'da suçsuzluklarını kanıtlayan 17 Uygur Türkü, yaşadıkları Çin'e gönderilemedi. Avrupa ülkeleri de Çin'in baskıları yüzünden eski mahkûmları kabul etmeyince 4'ü Bermuda'ya gönderildi, diğer 13 kişi ise kısa süre içinde başka ülkelere gönderilecek.

ARKADAŞINA GÖNDER
Guantanamo'dan 'cennet adası'na
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA