Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhalif lider Yezdi tutuklandı

İran'daki muhalefet liderlerinden İbrahim Yezdi'nin, kontrol amacıyla gittiği hastanede tutuklandığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 18.6.2009 11:17 ABONE OL
Yezdi'nin lideri bulunduğu, Özgürlük Hareketi'nin bir üyesi basına yaptığı açıklamada, midesinden rahatsız olan muhalefet liderinin, kontrollerden geçmek amacıyla gittiği hastanede güvenlik görevlilerince tutuklandığını belirtti.

İranlı yetkililerden Yezdi'nin tutuklanmasına ilişkin henüz açıklamada bulunulmadı.

Reuters haber ajansına 15 Haziran Pazartesi günü verdiği mülakatta 12 Haziran seçiminin, İran'da sosyal değişime karşı çıkan yetki ve nüfuz sahipleri arasındaki farklılaşmaları ortaya koyduğunu belirten Yezdi, İran İslam Cumhuriyetinin, 30 sene önce yapılan devrimden sonra ortaya çıkan en büyük krizle karşı karşıya bulunduğunu söyledi. Verdiği mülakatta Özgürlük Hareketi üyelerinin, seçimin ardından tutuklandığını anlatan Yezdi, İran'daki siyasi baskının daha da kötüye gideceği uyarısında bulundu.

İran'da yasaklanmış Özgürlük Hareketi'nin lideri olan Yezdi, 1979'daki İran İslam devriminin ardından İran'da kurulan ilk hükümette dışişleri bakanlığı görevine getirildi, ancak mollaların İran'da kontrolü ele geçirmelerinin ardından yönetimden dışlandı.

İran'daki muhalefetin önemli bir sesi olarak kabul edilmesine karşın devlet politikaları üzerinde hiçbir nüfuzu bulunmayan Yezdi, sınırlı halk desteğine sahip bir lider olarak biliniyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Muhalif lider Yezdi tutuklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA