Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın en yaşlı adamı öldü

Dünyanın en yaşlı adamı olarak bilinen Tomoji Tanabe 113 yaşında, Japonya'nın güneyindeki evinde uykusunda öldü.

Giriş Tarihi: 19.6.2009 09:16 Son Güncelleme: 19.6.2009 14:32 ABONE OL
Japonya'nın Kyushu adasının Miyakonojo kentinin bir yetkilisi, yaptığı açıklamada, Tanabe'nin uykusunda kalp yetmezliğinden öldüğünü bildirdi. Tanabe'nin ailesiyle aynı evde kaldığı belirtildi.

Açıklamaya göre, kentin eski kadastro memurlarından olan, 18 Eylül 1895 yılında doğan Tanabe'nin 5 erkek ve 3 kız çocuğu, 25 torunu, 53 torun çocuğu ve 6 torunun torunu var.

Beşinci oğlu ve geliniyle yaşayan Tanabe'nin, her sabah süt içtiği, gazete okuduğu; alkol ve sigara kullanmadığı belirtildi.

Tanabe, 111 yaşındayken dünyanın en yaşlı adamı olarak Guinness rekorlar kitabına girmişti. Ortalama yaşam süresinin en uzun olduğu ülkelerden Japonya'da, kadınlar ortalama 79, erkekler 86 yıl yaşıyor. Japonya'da yaşam süresinin uzunluğu genelde balık ve pirinçle zengin beslenme alışkanlığına bağlanıyor.

Japonya'da 100 yaşını aşanların sayısı son altı yılda ikiye katlanırken, geçen yıl bu sayı rekor seviyeye çıkarak 36 bine ulaştı.

BM tahminlerine göre Japonya'da yüzyıl yaşayanların oranı 2050'ye kadar yaklaşık 1 milyonu bulacak.

''DÜNYANIN EN YAŞLI ADAMI'' UNVANI BİR İNGİLİZ'E VERİLDİ

Dünyanın en yaşlı adamı olarak bilinen Japon Tomoji Tanabe'nin 113. yaşında ölümüyle, bu unvan Birinci Dünya Savaşı gazisi İngiliz Henry Allingham'a verildi.

Guinness Rekorlar Kitabı adına yapılan açıklamada, 113 yaşındaki Henry Allingham'ın resmen ''dünyanın en yaşlı adamı'' olduğu belirtildi.

Allingham'ın, 6 Haziran 1896'da Londra'da doğduğu, bu unvanı alan son İngiliz'in 1974 yılında 110 yaşında ölen Frederick Butterfield olduğu kaydedildi. Allingham, İngiltere'de yaşayan Birinci Dünya Savaşı gazisi iki kişiden biri ve Kraliyet Hava Yollarının yaşayan son kurucu üyesi. Henry Allingham'ın 5 torunu, 12 torun çocuğu ve 14 torunun torunu bulunuyor.

Genellikle sebzeyle beslenen, alkol ve sigara kullanmayan Japon Tanabe'nin evinde uyuduğu sırada kalp yetmezliğinden öldüğü bildirilmişti. Tanabe, 111 yaşındayken dünyanın en yaşlı adamı olarak Guinness Rekorlar Kitabına girmişti.

Guinness Rekorlar Kitabı, ''dünyanın yaşayan en yaşlı kişisinin'' ABD'nin Los Angeles kentinde yaşayan 115 yaşındaki Gertrude Baines adlı kadın olduğunu kaydetti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın en yaşlı adamı öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA