Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Apandisit'i teşhis sorununa son

Giriş Tarihi: 23.6.2009 23:08 Son Güncelleme: 23.6.2009 23:08 ABONE OL
Modern görüntüleme yöntemleriyle bile teşhisi güç olan, idrar, kan tahlili gibi yöntemlerle belirlenemeyen apandisit'i, idrarda bulunan bir protein sayesinde teşhis etmek mümkün olabilecek.

ABD'deki Boston Çocuk Hastanesi araştırmacıları, çocuklarda acil durumlara yol açan hastalığın teşhisi için, LRG (leucine-rich alpha-2-glycoprotein) proteininin kullanılabileceğini belirledi.

Annals of Emergency Medicine adlı tıp dergisinde yayımlanan makaleye göre, apandisit'i olan çocuklarda bu proteinin yükseldiği belirlendi. Bu durumda bile apandisitin, ultrasonda veya tomografik taramada normal gözüktüğü görüldü.

Hastalığın organizma göstergeleriyle teşhisinin sağlanması amacıyla dünyanın bir çok yerinde çok sayıda ekip tarafından araştırmalar yapılıyor.

Yeni yöntemin, Apandisit'in teşhisi için basit bir yol olabileceği ancak kullanımının kesinleşmesi için daha fazla test yapılması gerektiği kaydedildi.

Bu arada, Boston Çocuk Hastanesi araştırmacılarının kullandığı bu yöntemin, başka hastalıklar için de teşhis yolunu açabileceği kaydedildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Apandisit'i teşhis sorununa son
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA