Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran'da demokrasi istiyordu

Seçim karşıtı gösterilerin simgesi Nida'nın nişanlısı, "Tatilde İzmir'de tanışmıştık. Mevlana hayranıydı. Ona gösterilere gitmemesini söylemiştim. Besic bilerek hedef aldı" dedi

Giriş Tarihi: 24.6.2009 ABONE OL
İran'da cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında yaşanan protestoların simgesi olan Nida'nın hayat öyküsü günlerdir dünya basının birinci sırasında yer alıyor. Dün de 27 yaşındaki müzik öğrencisi Nida'nın nişanlığı olduğunu belirten Caspian Makan, internette yayımladığı videosunda, genç kadının ölümüne ilişkin gerçekleri ve ilişkilerini anlattı.

'ARABADAN İNDİ VE...'
Paylaşım sitesi YouTube'da yayımlanan videoda Makan (37), "Nida'dan gözaltına alınır ya da vurulur diye gösterilere katılmamasını istedim. 'Yaralanman ya da ölmen hiçbir şeyi düzeltmez' dedim. 'Kurşun kalbimi delip geçse bile orada olmamız önemli' dedi. Ölümü de öyle oldu. Bilerek Besic milisleri tarafından öldürüldü" dedi. Kendisi foto-muhabiri olan İranlı, olayların gelişimini şöyle anlattı: "Ana gösterilerin olduğu Emir-Abad bölgesinden birkaç sokak uzaktaydı. Çok terlemişti ve yorgundu. Birkaç dakikalığına arabadan indi. İşte her şey o anda oldu. Görgü tanıkları ve videolara baktığınızda sivil giysili Besic milislerinin onu bilerek hedef aldığını görürsünüz. Tam göğsünden vurdular. Birkaç dakika içinde de yaşamını yitirdi" dedi.

CENAZEYE İZİN YOKTU

Yetkililere cesedi geri vermeleri için büyük baskı yaptıklarını anlatan Makan, cesedin Tahran dışında bir yere götürüldüğünü aktardı. Yetkililerin, Nida'nın organlarını istediğini de öne süren nişanlısı, "Ailesi bunu da kabul etti. Bir an önce gömülmesini istiyorlardı. Pazartesi cenaze düşünmüştük ancak buna izin vermediler. Nida ile İzmir'de bir tatil sırasında tanıştığını anlatan Makan, "Onun tek istediği İran halkı için demokrasi ve özgürlüktü. Onunla hala konuşuyorum sanki. Tek isteğim onunla evlenmekti" dedi. Makan, Nida'nın Mevlana hayranı olduğunu da dile getirdi. Muhalefetin simgesi olarak kabul edilen Nida, Tahran'daki protestolarda şiddetin tırmandığı cumartesi günü göğsünden vurulmuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
İran'da demokrasi istiyordu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA