Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Amaç ABD'nin çekilmesini engellemek"

ABD'nin Bağdat'ta güvenliği Irak ordusuna devretmesine dört gün kala, kentte saldırı enflasyonu yaşanıyor. Başkentte önceki gün ve dünkü saldırılarda 90'dan fazla kişi öldü

Giriş Tarihi: 26.6.2009 ABONE OL
IRAK yine eski kanlı günlerini hatırlatmaya başladı. Ülke son bir hafta içinde ard arda düzenlenen bilançosu yüksek saldırılarla sarsılıyor. Başta Irak Devlet Başkanı Tarık Haşimi olmak üzere uzmanlar, saldırı enflasyonunu ABD ordusunun çeşitli kentlerden çekilme hazırlığı içinde olmasına bağladı. Amerikan ordusu daha önce açıklanan takvime göre 30 Haziran'da Bağdat'taki güvenliği Irak ordusuna devredecek. Devir teslim tarihine dört gün kala Bağdat'ın Şii Baiya semtinde bir otobüs durağında dün meydana gelen ve 7 kişinin öldüğü saldırı için Haşimi, "Bu ve diğer saldırıların siyasi amacı açık. Saldırıları düzenleyenlerin niyeti ABD'nin çekilmesini geciktirmek veya yapabilirlerse engellemek" diye konuştu.

BİRBİRİ ARDINA SALDIRILAR

Dün yine Felluce'de yol kenarına yerleşirilen bombanın patlaması sonucu ise 9 ABD askerleri yaralandı. Önceki gün de Bağdat'ın Sadr Semtinde kuş pazarında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 72 kişi ölürken, 135 kişi de yaralanmıştı. Kentin doğusundaki Baladiya, güneyindeki Cihad ve Saidiye semtlerinde polise yönelik yola yerleştirilmiş 3 bombalı saldırıda ise 1'i polis 2 kişi öldü, 3'ü polis 17 kişi de yaralandı.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Amaç ABD'nin çekilmesini engellemek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA