Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Amerikan askeri öldüğünde seviniyoruz"

Amerikan askerleri Irak'ın kentlerinden 30 Hazirana kadar çekilmiş olacak, ancak bazı Iraklılara göre "Amerikan esintisi" ülkede kalmaya devam edecek.

Giriş Tarihi: 26.6.2009 11:52 Son Güncelleme: 26.6.2009 11:56 ABONE OL
Bağdat'taki Şanbender kahvehanesinde Iraklı Cafer Bayırga (25), hemşehrilerinin "ikilemde olduğunu" belirtiyor. Bayırga'ya göre Iraklılar hem Amerikalılardan nefret ediyor, hem de ABD'de yaşamanın hayalini kuruyor.

Diplomat olma yolunda ilerleyen Bayırga, "Bir Amerikan askeri öldüğünde seviniyoruz, ancak ABD'ye gidip orada yaşamanın hayalini kuruyoruz, çünkü onların yaşam tarzından etkileniyoruz" diyor.

Bağdat Üniversitesinde öğrenim gören Şeyma Ali (20) ise, "Stil değişti, daha hafif makyaj yapıyoruz, kıyafetler daha rahat, hatta yürüme şekli bile değişti" diye anlatıyor.

Ali'nin arkadaşı kot etekli Merve de (21), Arapça alt yazılı Amerikan filmleri ve dizilerine hayranlık duyduğunu ifade ediyor. Merve, en çok Seinfeld ve Friends dizilerini, "Ophrah Winfrey Show" ve "Doctor Show" programlarını sevdiğini söylüyor.

Biyoloji öğrencisi Şemsi Haytam (20), "Arap filmleri sıkıcı, Amerikalılarınkilerse merak uyandırıcı. Özgürlük ortamı var. ABD, yaşamak istediğim bir ülke" derken, tüccar mahallesi Kerrada'da Beşir Adnan (29), Iraklıların Amerikan filmlerine olan hayranlığını doğruluyor. Adnan, "Her ay, 200 Arap, 50 Avrupa DVD'si satıyoruz. Sattığımız Amerikan DVD'sinin sayısıysa 650. ABD'de ilk 10'da ne varsa aynı anda bizde de oluyor" diye anlatıyor.

Irak'ta Arap filmleri yerini Amerikan filmlerine bıraksa da Irak müziği hala revaçta. Müzik dükkanının sahibi Dia Nimnim, "Burada daimi yıldız Hüssam el Rassam" diyor. Rassam, şarkılarında ölümlerden, yıkımdan ve Şii ile Sünnilerin kaybettikleri dostluğu yeniden bulmalarından bahseden bir şarkıcı.
Ancak Rassam'ın da ne kadar kalıcı olduğu şüpheli, çünkü Nimnim, "çok genç olanların rap CD'si aldığını" belirtiyor.

"Havla Fashion" adlı butiğin sahibi ise kıyafetlerde Amerikan ya da Türk dizilerinden etkilenildiğini, kadınların, oyuncuların giydiği pantolonların aynısından satın aldıklarını ifade ediyor.

Sokaklarda "Amerikan askerlerinin esintisine" rastlanmadığını söyleyenler de var. Ancak tüccar Um Nur'un (40) sözleri şüphe uyandırıyor:

"10 yıldır onları sadece üniformalı gördük. Onlar etkilediği için diye değil, sevdiğimiz için kamuflaj giyiyoruz."

Sadr kentinde de durum farklı değil. Fotoğrafçı Ali (30) "İlk kez kısa pantolon giydiğimde Mehdi Ordusu'ndan bir arkadaşım bana nutuk attı. 6 ay sonra onun da üzerinde aynısından vardı" diye anlatıyor.

ABD Başkanı Barack Obama'ya benzediği için Obama Hüseyin adı takılmış kuaför Hüseyin (22), müşterilerinin dergilerde gördükleri "Spiky" ya da "Spiral" kesimlerden istediğini söylüyor.

Amerikan birlikleri Irak kentlerinden en geç 30 Haziranda çekilmiş olacak. 2003'ten 1 Haziran 2009'a kadar 100 bin 867 sivilin öldüğü Irak'tan ABD'nin tamamen çekilmesi ise 2011 sonunu bulacak. Artık askerlerin yerini "Amerikan tarzının" aldığı kentlerin sokaklarında 750 bin Iraklı asker ve polis görev yapacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Amerikan askeri öldüğünde seviniyoruz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA