Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Oy kullananı işbirlikçi ve düşman sayarız'

Taliban seçim öncesi yayımladığı bildiride seçmenleri tehdit etti. Halka cihat çağrısında bulundu: İşgalci Amerikan üslerini vurun

Giriş Tarihi: 31.7.2009 ABONE OL
Afganistan'da seçimler öncesi Taliban'dan tehdit geldi. Örgüt halktan devlet başkanlığı seçimlerini boykot etmesini istedi. "Afganistan İslam Emirliği" imzası atılan bildiride seçimlerin Amerikan düzmecesi olduğu öne sürüldü. Ancak asıl endişe verici olan mesaj ise seçimlere katılanların işgalci olarak nitelendirdikleri Amerikan askerlerini desteklemiş olarak kabul edileceği ve Taliban tarafından düşman sayılacağıydı.

'OY KULLANDIRMAYIN'
Örgüt bu üstü kapalı tehdidine bir de cihat çağrısı ekledi. Bildiride "Sahte seçim bürolarına gitmek yerine,ülkeyi gerçek bağımsızlığa kavuşturmak için cihat saflaırna katılın. Direnişle ülkeyi işgalcilerin elinden kurtarın" denildi. Seçmenlerin oy kullanmalarının engellenmesi istendi. Öte yandan Afganistan'daki NATO güçleri operasyonları sırasında Taliban'ın üyelerine dağıttığı tahmin edilen bir "kurallar" kılavuzu buldu.

'GÖNÜLLERİNİ ALIN'
Kitapçıkta düzenlenen saldırılarda sivil kayıplardan kaçınılması, intihar saldırılarının gelişigüzel yapılmaması, esir alınanlara zarar verilmemesi gibi kurallar yer alıyor. Taliban üyelerinin halkın sevgisini kazanmak için iyi bir diyalog kurması gerektiği de belirtiliyor. NATO sözcüsü Eric Temblay "Bu Taliban'ın propaganda aracı" diyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Oy kullananı işbirlikçi ve düşman sayarız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA