Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2. Dünya Savaşı'nın başlangıcının 70. yılı

Polonya'da, 2. Dünya Savaşı'nın başlangıcının 70. yıl dönümü törenleri şafakta yapılan hüzünlü bir anma ile başladı.

Giriş Tarihi: 1.9.2009 10:18 Güncelleme Tarihi: 1.9.2009 10:19
Baltık Denizi kıyısındaki Gdansk/Danzig kentindeki tören, 1 Eylül 1939'da Alman Schleswig-Holstein zırhlısının Polonya'da Westerplatte'yi bombalamaya başladığı saat olan 04.45'te (TSİ 05.45) başlatıldı.
Polonya Devlet Başkanı Lech Kazinski, yaptığı konuşmada, "Westerplatte bir sembol, güçlüye karşı zayıfın kahramanca savaşmasının sembolü" dedi.

Kazinski, bunun ayrıca "o günlerin kahramanlarının, Westerplatte kahramanlarının, 2. Dünya Savaşı'nda Alman Nazilerine karşı, Bolşevik totalitarizmine karşı savaşan tüm askerlerin zaferi" olduğunu söyledi.
Başbakan Donald Tusk da, benzer övgüler içeren konuşmasında, tarihten alınan dersleri unutma tehlikesine dikkati çekti.

Bu arada, gün içinde çeşitli ülkelerden 20 kadar lider ve üst düzey yetkili, savaşta ölen milyonlarca kişinin anısına yapılacak törenler için Gdansk'da bir araya gelecek.

Westerplatte'de ilerleyen saatlerde yapılacak geniş katılımlı bu anma törenlerine Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Fransa Başbakanı Francois Fillon, Litvanya Başbakanı Andrius Kubilis, İsveç Başbakanı Frederik Reinfeldt ve Britanya Dışişleri Bakanı David Miliband'ın katılması bekleniyor.

ABD, anma törenlerinde Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones tarafından temsil edilecek.
On milyonlarca kişinin hayatına mal olan tarihin bu en kanlı savaşı, Almanya'nın koşulsuz teslim olmasıyla 8 Mayıs 1945'te Avrupa'da sona ermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2. Dünya Savaşı'nın başlangıcının 70. yılı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN