Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"ABD'nin Afganistan stratejisi çöktü"

Giriş Tarihi: 1.9.2009

Afganistan'da bulunan ABD güçlerinin komutanı McChrystal kaleme aldığı raporda "Obama yönetiminin stratejisi çöktü. Taliban militanlarına iş bulunarak sorun yüzde 60 oranında çözülür" dedi

ABD Başkanı Barack Obama'nın seçim kampanyası süresince en çok üzerinde durduğu konu ABD askerlerinin Irak'tan geri çekilmesi ve Afganistan'daki terörü bitirmekti... Mart ayında bu yönde önemli stratejik açılımlar yapacaklarını söyleyen Obama, Afganistan'da daha fazla ABD askeri konuşlandırarak ve bölgedeki diplomatik çabalarını güçlendirerek terörü ortadan kaldıracaklarını açıkladı. Ancak bu açıklamaların üzerinden 5 ay geçti. Ve ABD ordusu Afganistan'daki en kanlı ayını yaşadı. Ağustos ayının başından beri 37 ABD askeri öldü... Taliban, ve diğer El Kaide bağlantılı gruplar saldırılarını her gün daha da artırırken ABD'nin Afganistan güçleri komutanı General Stanley McChrystal stratejilerinin çöktüğünü dile getirdi.

HALKI YANIMIZA ÇEKELİM
İngiliz BBC televizyonu McChrystal'in bölgedeki durum üzerine hazırladığı rapordan detayları yayınladı. Kimliği açıklanmayan ve raporu okuyan kaynaklara dayandırılan haberde ABD'li General, "Afganistan stratejisi çöktü. Uluslararası gücün Taliban'a karşı kullandığı strateji bir işe yaramıyor. Yeni bir strateji geliştirmemiz lazım" eleştirisinde bulunuyor. Taliban'la daha fazla diyaloğa girilmesinden yana olduğunu belirten komutan, Taliban militanlarına iş bulunduğu takdirde sorunun yüzde 60 oranında çözüleceğini savunuyor. Ne zaman açıklanacağı belli olmayan raporda McChrystal, "Taliban'la çatışarak köy almak değil aldığımız toprakları elde tutmak ve Afgan halkını yanımıza çekmeyi başarmak önemli" yorumu yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"ABD'nin Afganistan stratejisi çöktü"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN