Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın dörtte biri sel tehdidi altında

Giriş Tarihi: 2.9.2009 09:33 Güncelleme Tarihi: 2.9.2009 09:38

Arktika'da buzulların erimesi yüzünden dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birinin su baskını tehdidi altında bulunduğu bildirildi.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), bugün yayımlanan araştırmada, 2100'de okyanus seviyesinin bir metre civarında yükseleceği, bu durumun kıyı bölgelerinde yaşayan halkı tehlikeye attığı uyarısında bulundu.

WWF İsviçre İklim politikası yetkilisi Patrick Hofstetter, Arktika'nın şu anda yeryüzünün tamamından iki kat daha hızlı ısındığını, bu durumun dünyanın tamamı için tehdit oluşturduğunu söyledi.

Araştırmada, buzulların kapladığı alan azaldıkça okyanus yüzeyinin ilerlediği, emilen güneş enerjisi miktarının arttığı, bu durumun da sıcaklıkları daha fazla yükselttiği belirtildi.

Bunun dışında, iklimin ısınmasının kutup bölgesinde büyük miktarda metan gazı salımına neden olduğu, bu etkinin Arktika'da buzulların erime hızının artmasına katkıda bulunduğu kaydedildi.

Patrick Hofstetter, bu sarmalı ancak, sera etkisine neden olan gazların salımını önemli ölçüde azaltarak ve küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmayı başararak kırabileceklerini bildirdi.

Hofstetter, bunun için sanayileşmiş ülkelerin 2020'ye kadar karbondioksit salımlarını en az yüzde 40 oranında azaltması gerektiğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın dörtte biri sel tehdidi altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN