Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hitler hayranı çocuk bakıcısı...

Giriş Tarihi: 10.9.2009 15:31 Güncelleme Tarihi: 10.9.2009 15:32

Belçika'nın Flaman kesimindeki Anvers kentinde çocuk barındırma evi yöneten bir ailenin ''Hitler hayranı'' olduğunun belirlenmesi siyasi ve adli tartışmalara yol açtı.

Devlet kurumlarına bağlı olarak çocuk barındırma hizmeti veren Belçikalı ailenin, çocuk yurdunun duvarlarına Hitler'in resimlerini astığı ve Nazi edebiyat ürünleri içeren kitaplar bulundurduğu tespit edildi.

Çocuk barındırma evini yöneten Belçikalı kadın, televizyon ekiplerinin gizli kamerayla gerçekleştirdikleri bir röportajda, kendisinin ve kocasının Nazi eğilimini saklamazken, ''Türklerin, Faslıların ve genelde İslam'ın, eskiden Yahudilerin Almanya'da yaptıkları gibi, büyük sorun olduklarını, yaşam alanını işgal ettiklerini'' anlattı.

Belçikalı kadın, Hitler'i, ''insanlığı kurtarmaya yönelik muhteşem fikirleri bugün de gündemde kalan ileri görüşlü bir lider'' olarak tanımladı ve Belçika'nın eğitim politikasını ''fazla özgürlükçü'' olduğu gerekçesiyle eleştirdi.

Bazı sivil toplum kuruluşları söz konusu şahıslara karşı adli girişimler başlatırken, Yahudi kuruluşlarının da büyük tepki gösterdikleri gözlemleniyor.

Eğitimden ve çocuk barındırma mekanlarından sorumlu Bakan Jo Vandeurzen, olayı ''kabul edilemez'' olarak nitelendirerek vakit kaybetmeden önlem alınacağını duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hitler hayranı çocuk bakıcısı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN