24 saatte 24 militan öldürüldü

Pakistan'ın Afganistan sınırındaki Güney Veziristan bölgesinde Taliban örgütüne karşı operasyonlarını sürdüren Pakistan ordusu, örgüte ait ele geçirdiği kale gibi bir köyde, El Kaide ile ilgili belgelere el koydu.

Giriş Tarihi: 30.10.2009 14:55 Güncelleme Tarihi: 30.10.2009 14:58
Pakistanlı askeri yetkililer, Veziristan'daki aşiret bölgesinde Taliban tarafından tabya haline getirilmiş Şervangi Tor adlı Peştu köyünde pasaportlar, dizüstü bilgisayarlar, roketler, gelişmiş silah ve askeri donanımın yanı sıra El Kaide ve ABD'de meydana gelen 11 Eylül saldırılarıyla bağlantılı belgeler ele geçirdiklerini bildirdiler.

Yetkililer, belgelerin arasında El Kaide'nin Hamburg hücresine üye ve ABD'deki 11 Eylül 2001 terör saldırılarının planlayıcısı Sait Bahaji adlı Alman vatandaşına ait pasaport ve 11 Mart 2004 yılında Madrid'e meydana gelen saldırılarda yer almakla suçlanan Amir Azizi adlı kişinin eşi İspanyol vatandaşı Raquel Garcia Burgos'un pasaportunun bulunduğunu ifade ettiler.Ordu ayrıca, köyde uydu bağlantılı internet sistemi dahil, modern iletişim cihazları ele geçirdi.

Pakistan ordusunun 9'uncu piyade tümeni komutanı general Halit Rabbani, "Şervangi Tor, Taliban'ın saflarında savaşan yabancılar için önemli bir merkezdi" diye konuştu.

General Rabbani, "Öldürdüğümüz yabancıların arasında Özbek, Arap ve Çeçenler bulunuyor" dedi.
Pakistan ordusu, 16 Ekimden bu yana Güney Veziristan'da Taliban militanlarına karşı havadan ve karadan saldırılar düzenliyor.

Ordudan bu sabah yapılan açıklamada, son 24 saatte 24 militanın öldürüldüğü belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
24 saatte 24 militan öldürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN