Hristofyas'tan Nazi benzetmesi

The Guardian gazetesi, Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Dimitris Hristofyas'a Ada'daki son gelişmeleri sordu.

Giriş Tarihi: 30.10.2009 11:19 Güncelleme Tarihi: 30.10.2009 11:25
Görüşmelerin beklendiği ölçüde ilerlemediğini belirten Hristofyas, AB'ye çağrıda bulunarak Türkiye'ye karşı daha sert bir tavır takınmasını istedi.

Avrupa Birliği'ni (AB) Türkiye'ye karşı yumuşak davranmakla suçlayan Hristofyas, AB'nin Türkiye'yi kızdırmamak için yeterince etkili olmadığını söyledi. Türkiye-AB ilişkilerini Hitler dönemine benzeten Hristofyas, "Zamanında Hitler'i ürkütmemek için bazı tavizler veriliyordu. Türkiye'yi Nazi dönemiyle kıyaslamıyorum. Ama 'Türkiye'ye karşı gelmeyin yoksa kızar' demekte doğru değil. Ortada kurallar var ama Türkiye maalesef bu kurallara uymuyor. Bu da bana ikinci dünya savaşı öncesi durumu hatırlatıyor. Daha agresif olmasın diye Hitler'e tavizler veriliyordu."ifadelerini kullandı.Gazeteye verdiği demeçte Mehmet Ali Talat ile olan ikili görüşmelerin sıkıntıda olduğunu belirten Hristofyas, "Maalesef beklentilerim haklı çıkmamış durumda."dedi.

The Guardian, her iki liderin de sol fikirli olduklarını ancak Mehmet Ali Talat'ın önümüzdeki Nisan ayında Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmesine neredeyse kesin gözüyle bakıldığını yazdı. Gazete, bu durumda Talat ile Hristofyas arasında bir çözümün bulunması için birkaç aylık bir sürenin kaldığına dikkat çekti. Ancak Hristofyas, çözüm için belli bir tarih konulmasının şantaj olacağını söyledi.

Bu arada aynı haberde Kıbrıs ile ilgili görüşleri sorulan Hollanda eski Dışişleri Bakanı Hans Van Den Broek, "Eğer görüşmeler olumsuz sonuçlanırsa Kıbrıs kalıcı bir bölünmeye doğru yol alacaktır. Böylece Doğu Akdeniz'de ve Türkiye ile Batı arasında tansiyon yeniden yükselecektir."dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hristofyas'tan Nazi benzetmesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN