Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran'dan nükleer yakıt önerisine ret

İran'ın nükleer yakıt için zenginleştirilmemiş uranyumunu Rusya'ya gönderme önerisini reddetmesi yeni bir krize yol açtı

Giriş Tarihi: 31.10.2009
İran'ın merkezi Viyana'da bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) zenginleştirilmiş uranyum önerisine Perşembe günü verdiği cevabın ret olduğu açıklandı. UAEK'nın önerisi, İran'ın yaklaşık yüzde 5 kadar zenginleştirdiği uranyumu yüzde 20 seviyesine çıkarmak için Rusya'ya, yakıta dönüştürülmesi için de Fransa'ya gönderilmesini öngörüyor. UAEK'nın Mısırlı Başkanı Muhammed El Baradei, yaptığı açıklamada, ayrıntılı bilgi vermeyerek, İran'dan aldıkları yanıtla bir anlaşmaya varılabileceğini bildirmişti New York Times'ın ABD'li ve Avrupalı yetkililerden aldığı bilgiye göre İran'ın cevabının aslında önerinin ret edildiği yönündeydi. Haber İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın Batı'yla anlaşmaya hazır olduğunu söylemesinden birkaç saat sonra ortaya çıktı. Amerikalı ve Avrupalı yetkililere göre İran önerinin temelini oluşturan ve ülkenin elindeki zenginleştirmeye hazır uranyumunun yüzde 75'inin Rusya'ya gönderilmesine itiraz ediyor. Bu madde İran'ın elinde kalan uranyumun atom bombası yapmaya yetmeyecek kadar kalmasını öngörüyor.

İRAN' IN İTİRAZLARI
Anlaşmaya göre İran'ın elinde olan uranyumunun bin 200 kilogramı tek partide Rusya'ya göndermesi gerekiyordu. İran uranyumun Fransa'dan gelecek nükleer yakıtla beraber taksitle gönderilmesi taraftarı olduğunu söyledi. Ahmedinecad dünkü sözlü açıklamasında İran'ın haklı pozisyonundan bir adım geri çekilmeyeceğini ama Batı ülkelerinin yapıcı adımlarının bir anlaşma yolunu açtığını belirtti. ABD'li, Rus ve Fransız yetkililer İran'ın cevabının daha netlik kazanması gerektiğini belirtti. Brüksel'deki Avrupa Birliği zirvesi ortak bir açıklamayla dün İran'ın nükleer anlaşmaya cevabının endişe yarattığını kaydetti. Anlaşma Aralık'ta İran'la BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya'yla yapacağı ve ülkenin nükleer programıyla ilgili kaygıların masaya yatırılacağı zirve öncesi güven artırmaya yönelik bir adımdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'dan nükleer yakıt önerisine ret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN