Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akmal Şaik'in idamı İngiliz gazetelerinde

Çin'in eroin kaçakçılığı suçlamasıyla İngiliz vatandaşı Akmal Şaik'i idam etmesi ve Birleşik Krallık'ın buna tepkisi bugünkü İngiliz gazetelerinde geniş yer buldu.

Giriş Tarihi: 30.12.2009 14:19 Son Güncelleme: 30.12.2009 14:20 ABONE OL
Baş yazılarından birini bu konuya ayıran Times, "Kopenhag zirvesi ile bir İngiliz vatandaşının Çin'de idam edilmesinin ardından İngiltere, Çin stratejisini yeniden düşünüyor ve gözden geçiriyor" yorumunu yaptı.
Gazete, Kopenhag zirvesinde iklimle ilgili bir mutabakat konusunda iki ülke yetkilileri arasında yaşanan anlaşmazlığa dikkati çekerek, Akmal Şaik'in de idam edilmesiyle "İngiltere, Çin ile olan özel ilişkilerine güvenerek, baskı yapabileceği konusunda yanıldı" ifadesi kullanıldı.

Times bir diğer yazısında ise Çin'in infazda ısrar etmesinin ve gerçekleştirmesinin, Pekin'in dünyanın bir süper güçten beklentilerini kavramakta zorlandığını gösterdiğini kaydetti. Yazıda, Şaik'in idamının iki ülke diplomatik ilişkilerini gündeme taşıdığı da belirtildi.

Independent gazetesi ise baş yazısında, Çin'in Şaik'i idam ederek, şu mesajları verdiğini kaydetti:
"Birincisi, Çin bağımsız bir ülkedir ve kendi kanunlarını kendisi koyma hakkına sahiptir. İkincisi, Çin, yasaları ihlal eden yabancılara kendi vatandaşlarından daha çok müsamaha göstermeyecektir. Üçüncüsü, Şaik'in akıbeti Çin'i ziyaret edenlere yasaları ihlal ederlerse kendilerini neyin beklediğini hatırlatacaktır."

Çin'in idama ilişkin eleştirileri kabul etmediğini yazan Guardian gazetesindeki baş yazarlardan biri de "İdam, Çin'in rasyonel bir uyuşturucu politikası olmadığını gösteriyor" ifadesini kullandı.

Financial Times da eleştirilerin ilişkilere zarar verebileceği konusunda Çin'in uyarıda bulunduğuna dikkati çekti.

Gazetelerin çoğu Çin'in idam kararının yanlış olduğuna dair haber ve makalelere sayfalarında yer verirken, Daily Mail gazetesinde yer alan bir köşe yazısında ise "Uyuşturucu kullanımı konusunda sorunları olan Birleşik Krallık'ın, Çin'e uyuşturucu madde politikasıyla ilgili ders vermeye hakkı olmadığı" yorumu yapıldı.

Gazetelerin çoğunda ayrıca, iki ülkenin yetkililerinin karşılıklı tepkilerine de yer verildi.

İdamın ardından Birleşik Krallık hükümetinden sert tepki gelmiş, Başbakan Gordon Brown yaptığı açıklamada, "Merhamet konusundaki ısrarlı ricalarımızın dikkate alınmaması beni hayal kırıklığına uğratmış ve dehşete düşürmüştür" demişti.

Çin'in Londra Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada ise "Çin yargı sistemine ve verilen karara saygı gösterilmeli" denilmişti.

Uyuşturucu kaçakçılığından suçlu bulunan 53 yaşındaki Akmal Şaik'in cezası, dün sabaha karşı Çin'de enjeksiyonla infaz edilmişti. İngiliz hükümetinin ve ailesinin zihinsel olarak hasta olduğunu savunduğu Akmal Şaik, son 50 yıldır Çin'de idam edilen ilk AB vatandaşı oldu. Çin hükümeti ise Şaik'in zihinsel olarak hasta olduğuna dair ellerinde bir kanıt olmadığını bildirmişti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Akmal Şaik'in idamı İngiliz gazetelerinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA