Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türkler otursaydı davayı açmazdım'

KKTC'deki mülkünde oturan İngiliz Oramslar'a açtığı davayı kazanan Apostolides, "Türkler otursaydı anlayışla karşılardım. Ama iş yabancılara gelince, bunu kabul edemem" dedi

Giriş Tarihi: 31.1.2010
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) arsasına villa yapıp oturan İngiliz Linda ve David Orams çiftine Avrupa'da açtığı mülk davasını kazanan Kıbrıslı Rum Meletis Apostolides, Türk kesiminde kalan evinde oturanlar yabancı olduğu içini mahkemeye başvurduğunu söyledi. Apostolides, Yunanistan'da yayımlanan TA NEA gazetesine verdiği röportajda, "Bana ait bir mülkün üzerinde Kıbrıslı Türklerin oturmasını anlayışla karşılarım ancak iş yabancılara gelince bunu asla kabul edemem. Kuzey Kıbrıs'taki arsamın üzerine villa inşa eden Orams çiftine bu nedenle dava açtım. Aynı bölgede bana ait evde oturan Kıbrıs Türklerine dava açmayacağım" dedi. Orams davasını 2002 yılında açan Apostolides, tazminatı Türk devletinin vereceğini kaydetti.

'GELECEĞE BAKMALIYIZ'
Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki Kıbrıs Türklerine ait malların, Rum İçişleri Bakanlığı'nın denetimi altında bulunduğunu belirten Apostolides, "Mal sahibi Kıbrıs Türkler, talep etmeleri durumunda mal ve mülkleri kendilerine iade edilecek" diye konuştu. Apostolides, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda ise şunları söyledi: "Bence bu en güzeli olur. Türk ve Rumlar istedikleri yerde istedikleri gibi yaşamalı. Birbirimize mazide yaptığımız haksızlıkları bir yana bırakıp geleceğimize bakmalıyız." Savaşlardan sonra Avrupa ülkelerinin güvenli ve birlik içinde bütünleşmesini örnek gösteren Apostolides sözlerini, "Biz niçin yapamayalım?" diye noktaladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkler otursaydı davayı açmazdım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN