Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak'ta mağdur olan Türklere de tazminat

Afganistan ve Irak'ta Amerikan firmalarında çalışırken zarar gören Türkler, ABD'lilerle aynı haklara sahip olacak

Giriş Tarihi: 18.3.2010
ABD Çalışma Bakanlığı, savaş şartlarında ABD firmaları veya bu firmalara bağlı çalışanların, ABD'de iş görenlerle aynı haklara sahip olduğunu açıkladı. Böylece, Irak ve Afganistan'da süren savaş sırasında hayatını kaybeden ve yaralanan Türkler için de tazminat hakkı doğdu. New York Barosu Ticaret ve Göçmenlik Avukatı Cahit Akbulut, "Irak ve Afganistan'da ABD şirketleri veya bu şirketlerle taşeron iş yapan firmalarda çalışanlar ABD'deymiş gibi muameleye tabi tutuluyor" dedi.

SÜRE ÖNEMSİZ

Türk avukat, Irak veya Afganistan'da çalışan bir kişinin Amerika'da çalışıyor gibi kabul edilip ölüm ve yaralanma gibi nedenlerle iş kaybına uğruyorsa bu iş kaybının ABD hükümeti tarafından tazminat ödenerek giderildiğini belirtti. Irak'ta bir çok sektörde dolaylı yoldan da olsa Amerikan firmalarında çalışıp mağdur olan çok sayıda Türk'ün bulunduğunu belirten Akbulut, "Aradan yıllar geçse bile, benim bu yasadan haberim yoktu diyen bir Türk savaş mağduru, mazeret bildirmiş kabul edilip ABD'den tazminat alabilir" diye konuştu.

IRAK'TA ÖLEN BABASI İÇİN 300 BİN $ ALDI
Irak'ta ABD'li askerlere kamp yerleri kuran bir firmada çalışan Ahmet Günday, kazada ölünce, oğlu Musa Günday ABD'ye dava açmıştı."Babam Irak mağduru" diyen Günday, ABD'li şirketten 300 bin dolar S. Kınıklıoğlu tazminat kazandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ta mağdur olan Türklere de tazminat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN