Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtalyanlar'dan özür dilediler

Kanada meclisi, İkinci Dünya Savaşı sırasında "yabancı düşman" muamelesi gören İtalyan kökenli vatandaşlardan özür diledi.

Giriş Tarihi: 29.4.2010 13:00 Güncelleme Tarihi: 29.4.2010 13:01
"İtalyan kökenli insanlara reva görülen adaletsizlik" başlıklı karar tasarısı, 134'e karşı 147 oyla dün gece mecliste kabul edildi. Kararda "bu tip olayların unutulmaması için" tarihin yeniden yazılması çağrısında da bulunuldu.

Mecliste karar tasarısına ret oyu veren muhafazakar azınlık, tasarının gereksiz olduğunu öne sürüyor, eski başbakanlardan Brian Mulroney'in 1990'da "Kanada tarihinin bu üzücü sayfası" için özür dilemiş olmasını iddiasına dayanak yapıyordu.

Tasarıyı hazırlayan liberal milletvekili Massimo Pacetti ise Mulroney'in gayrı resmi özrünün "sel gibi akan haberlerin arasında unutulup gittiğini", tasarıyı bu yüzden hazırladığını söyledi.

Kanada Başbakanı William Lyon Mackenzi King, 10 Haziran 1940'da faşist İtalya'ya savaş ilan etmiş, bundan birkaç gün sonra da Adalet Bakanlığı yayınladığı genelgede binlerce İtalyan kökenli Kanada vatandaşını "yabancı düşman" yerine koymuş ve bunların 500'den fazlası cezaevine konulmuştu.
Kanada'da, 2006 sayımına göre 1,5 milyona yakın İtalyan kökenli vatandaş bulunuyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalyanlar'dan özür dilediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN