Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baskını Kongre'ye taşıyacak

Gazze filosundaki Amerikan Challenger I gemisinde bulunan Luain, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Kerry'ye, "Ölen ABD vatandaşı Furkan ve baskına uğrayan ABD gemisi için oturum aç. Buna yetkin var" çağrısı yaptı

Giriş Tarihi: 18.8.2010
Gazze'ye insani yardım taşıyan Özgürlük Filosu'ndaki Amerikan bayraklı Challenger I gemisindeki insan hakları savunucusu İrlandalı Amerikan Fiachra Q. Luain (28), ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör John Kerry'ye açık bir mektup göndererek onu göreve çağırdı. Kerry'ye Amerikan gemisi Challenger 1'e saldırı ve Mavi Marmara'daki baskında hayatını kaybeden 19 yaşındaki Furkan Doğan için Senato'da bir oturum düzenlemesi gerektiğini hatırlatan Luain, SABAH'a konuştu.
Neden Senatör Kerry? Senatör Kerry, Dış İlişkiler Komitesi Başkanı olarak saldırı hakkında, Senato'da oturum açma gücüne sahip. Ailemle tanışıklığı 40 yıla dayanıyor. Liderlik göstermeli. İsrail'in cezalandırılması için Amerika üzerine baskı uygulamalıyız.
BM soruşturması sürüyor. Bu baskıya neden gerek duydunuz? Çünkü BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un soruşturmasına inancım yok. Kirli savaş geçmişi olan Kolombiya eski devlet başkanı Alvaro Uribe'nin komisyonuna seçilmesi bunun göstergesi. Biz de unutulacağız. Sadece Müslümanları vur ve öldür politikasını takip ettiler.
Öldürülenler seçilmiş miydi? Komandolar, tüm gemilere saldırdı ama Müslümanların çoğunlukta olduğu Mavi Marmara'da öldürdüler. İsrail donanmasının Amerikan gemisi Challanger 1'e saldırısı, aslında New York ya da Boston'a saldırmasından farksızdır. Herkes Mavi Marmara'ya odaklanmış görünüyor. Oysa tüm gemilere saldırı oldu. Amerikan hükümeti, öldürülen vatandaşının sorumluluğunu bir an önce yerine getirmeli.
Bir sonraki adımınız? Önce Senatör Kerry'ye bir şans vermek istiyorum. O, doğrunun ne olduğunu bilir. Tanık olarak gideceğim BM İnsan Hakları Komisyonu'na da güvenim var. Öncelikle bu yolları deneyeceğim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baskını Kongre'ye taşıyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN