Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de Kuran yakma eylemi

ABD’nin Florida eyaletindeki Gainesville kentinde bulunan bir kilise, 11 Eylül’de Kuran’ı Kerim yakmayı planlıyor.

Giriş Tarihi: 3.9.2010 14:28 Güncelleme Tarihi: 3.9.2010 14:52
Florida'daki "The Dove World Outreach Center" isimli kilise, 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde düzenleyeceği "Uluslararası Kuran Yakma Günü"nde ülkenin çeşitli bölgelerinden kendilerine gönderilen yüzlerce Kuran-ı Kerim'i yakmaya hazırlanıyor.

Konuyla ilgili İHA'ya yaptığı açıklamada, artan Müslüman nüfusa dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Papaz Dr.Terry Jones, Kuran-ı Kerim'in, kendileri için kutsal olmadığını, yalanlarla dolu, aldatıcı ve insanları gerçekten uzaklaştıran bir kitap olduğunu söyledi.Ölüm tehdidi aldığını ifade eden Jones, konu ile ilgili olarak FBI'ın da endişeli olduğunu belirterek, bu tür tehditleri beklediklerini ancak eylemlerinden vazgeçmeyeceklerini kaydetti.

Dr. Terry Jones, kilise olarak evsizler için her gün yemek çıkarttıklarını, topluma yararlı etkinlikler yaparak, insanları İsa'yla yakınlaştırmaya çalıştıklarını anlattı.

Misyoner olarak gittiği Almanya'da 30 sene kaldığını söyleyen Jones, dünyanın her yerinde kiliseler açan bir organizasyonda görevli olduğunu, eşiyle beraber "çağrılmış" hissettiklerini ifade etti.

Jones, "Avrupa'da harcadığımız zamanda gördük ki gözümüzü artan Müslüman nüfusu üzerinde tutmalıyız. Bizim Almanya'da, onların da İngiltere ve Hollanda'da gördüklerine göre Müslümanlar belli bir sayıya ulaştıkları zaman, ABD'de de denedikleri gibi, şeriat kurallarını uygulamaya koymaya çalışıyorlar" diye konuştu.

Kuran yakma günü etkinliğiyle vermeye çalıştıkları mesajların, ABD'nin, şeriat kuralları hakkında herhangi bir merakı olmadığını ve anayasalarına ABD'de yaşayan herkesin bu anayasaya saygı duymasını içerdiğini belirtti. "Kuran yakma günü" fikrinin ortaklarından birinden geldiğini açıklayan Jones, İslam karşıtı hareketlerinin 1 seneyi aşkın sürdüğünü, ondan önce, Almanya'dayken de İslam karşıtı hareketlerde bulunduklarını belirtti.

Almanya'da inşası yapılan bir camiye karşı da İslam karşıtı hareketlerde bulunduklarını söyleyen Jones, Kilisenin diğer üyelerinin Kuran yakma gününü 11 Eylül tarihinde yapmayı teklif ettiklerini ifade etti.

Düzenleyecekleri 11 Eylül tarihinde kiliseye birçok insanın gelmesini beklediklerini belirten Jones, o güne dair birçok korkunun olduğunun da farkında olduklarının altını çizdi.

Jones, bir süredir ölüm tehditleri aldıklarını, bu yüzden o gün gelecek olan birçok insanın bu vazgeçtiklerini vurguladı. Etkinliğin törenlerle başlamasının ardından, konuşmalar ve daha sonra Kuran'ı Kerim'in yakılması olarak gelişeceği belirtiliyor.

Günün amacını, 11 Eylül'de öldürülenleri hatırlamak ve İslam'a, ABD'deki "Barışçıl Müslümanların barışçıl kalması" yönünde açık bir mesaj göndermek olduğunu belirten Rahip Jones, İslam'ın barışçıl bir din olmadığını vurguladı.

Rahip Jones, "Bu kitap, bizim için kutsal değildir. Bizim için bu kitap, yalanlarla dolu, aldatıcı ve insanları gerçekten –İsa'dan-uzaklaştıran bir kitaptır" dedi.

"Biz onlara şeriatı istemediğimizi ve tolöre etmeyeceğimizi ve elimizden gelen her şeyi bunu engellemek için ortaya koyacağımızı göstermek istiyoruz" diyen Jones ayrıca, ünlü birinden ya da politikacıdan destek mesajı alıp almadıklarını söyleyerek, bazı insanların kendileriyle aynı fikirde olduklarını tahmin ettiklerini ama ünlü birinin böyle bir şeyle ortaya çıkmasını düşünmediğini söyledi. Düzenlenen etkinliğin kilise reklamı için olup olmadığı konusunda ise Jones, amaçlarının 11 Eylül'de hayatını kaybedenleri hatırlamak ve mesaj yollamak olduğunu ifade etti.

ABD'de böyle zamanlarda kiliselerin ortaya çıkıp konuşması gerektiğini savunan rahip Jones, İslam gibi konularda ortaya çıkıp konuşmanın kilisenin işi olduğunu düşündüğünü ve bunu herhangi bir "iş" için yapmadıklarını kaydetti.

Gainsville kentinin Kuran yakma girişimlerini reddetmesini "kişisel bir saldırı" olarak yorumlayan Jones, etkinliğe karşı bazı Hıristiyan organizasyonlarının da karşı çıktığını söyledi. Jones, "Çok ciddi görünen birçok ölüm tehdidi aldık. FBI ile 2 kez görüştüm. Onlar bunu çok ciddiye aldılar. Homeland Security de endişeli. Onlar da bu tehditleri çok ciddiye aldılar. Bunlar bizim böyle bir şeyi yapmadan önce düşündüğümüz şeyler zaten. Ve aslına bakarsanız biz çok kararlıyız. Bu mesajın bu zamanda çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bizi herhangi biri şeyin durdurabileceğini düşünemiyorum" ifadelerini kullandı. ABD'nin bir çok yerinden Kuran gönderildiğini belirten Jones, Kuranların üzerlerine "bunu benim için yakın" notlarının yazılı olduğunu öne sürdü. Jones, çoğunluğunun İngilizce olduğunu belirttiği Kuranlardan sonuç olarak birkaç yüzünü yakacaklarını açıkladı.

Florida'da öğrencilik yapan Türk genci Emir Yasin, ABD'de yaygınlaşmaya başlayan İslam fobisinin kendisini etkilemediğini söyledi. İletişim kurmanın önemine dikkat çeken Yasin, dinler arası köprü kurmanın gerekliliğine işaret etti. Kilisenin Kuran yakma fikrini "zavallı" olarak nitelendiren Yasin, kilise üyelerini bunun çözüm olmayacağının bilincine varmaya davet etti.

11 Eylül tarihinde Kur'an-ı Kerim yakacağını açıklayan Rahip Terry Jones'un eylemiyle ilgili açıklama yapan kentin İtfaiye Müdürü Gene Prince, kentte kamu alanlarında kitap yakmanın yasak olduğunu, yasalara aykırı davranılması durumunda kiliseye ceza verileceğini belirtmiş, Kilise ise tüm uyarılara rağmen eylemlerinden vazgeçmeyeceklerini açıklamıştı. Kilise, geçtiğimiz yıl "İslam şeytan işidir" yazılı tişörtler dağıtmasının ardından, ABD gazetelerinin manşetlerinde yer almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de Kuran yakma eylemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN