Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mladiç'in günlüğü: 50 bin Boşnak'ı öldürmek kolay

İtalyan La Pepubblica 15 yıldır aranan savaş suçlusunun 3 bin 500 sayfa tutan günlüklerinin bir bölümünü yayımladı. Notlarda "Önemli olan Müslüman halkı bu topraklardan temizlemektir" gibi ifadeler yer alıyor

Giriş Tarihi: 17.9.2010 ABONE OL
Bosna'da savaş sırasında (1992-1995) Sırp birliklerinin komutanı olan ve halen Lahey'deki uluslararası mahkeme tarafından soykırım suçundan 15 yıldır aranan Ratko Mladiç'in savaş sırasında kaleme aldığı günlüklerin içeriği, İtalya'nın La Repubblica gazetesinde yayımlandı. Günlüklerde Mladiç, Boşnakları öldürmenin yanı sıra öz vatanlarından sürmeyi ve yok etmeyi hedefliyor. "50 bin Boşnak'ı öldürmek birşey değil, onu sonra da yaparız. Önemli olan Müslüman halkı bu topraklardan temizlemektir" ifadesini kullanan Mladiç, Bosna'nın bölünmesi konusunda Hırvatlarla işbirliği yapmanın önemli olduğunu da dile getiriyor. Gazete, Mladiç'in planlarının, Bosna Hersek'te yapılan soykırımın sistematik olduğunun bir göstergesi olduğuna işaret ediyor. Mladiç'in Belgrad'daki evinde yapılan arama sonucu ele geçirilen ve Lahey'deki mahkemeye 19 Mayıs 2010 tarihinde teslim edilen günlükler 3 bin 500 sayfadan oluşuyor.

20 BİN SESSİZ TANIK
Öte yandan Bosna-Hersek'in Tuzla kentinde 1996'da dönemin ABD Başkanı Bill Clinton'un girişimleriyle kurulan DNA merkezi sayesinde, ülkede 1992-1995 arasındaki cesetleri toplu mezarlara gömülen 20 bin kişinin kimliği belirlendi. Cesetler ve kemik parçaları önce DNA Merkezi'ne getiriliyor. Yakınlarından alınan kan örnekleriyle eşleştiriliyor. Daha sonra kimlik tespiti yapılan cesetler ve kemik parçaları kurbanların ailelerine teslim ediliyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Mladiç'in günlüğü: 50 bin Boşnak'ı öldürmek kolay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA