Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Lübnan halkına seslendi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan'da bulunan Türkmen köyünde konuşma yaptı.

Giriş Tarihi: 24.11.2010 12:23 Güncelleme Tarihi: 24.11.2010 17:34
İşte Başbakan'ın o tarihi konuşması:

Değerli kardeşim ve başbakan Sait Hariri, çok değerli Lübnanlı kardeşlerim essalamü aleyküm ve rahmetullahü ve berekatühü. Bu heyecanı bize yaşattığınız için size teşekkür ediyorum. Türkiye'nin, aziz milletimizin sizlere selamını iletiyorum.

Değerli kardeşlerim, değerli kardeşimin Sait Hariri'nin de gayretleriyle son dönemde Türkiye ile Lübnan her alanda örnek bir dayanışma sergiliyor. Bugün ve yarın Beyrut'ta Türkiye ile Lübnan arasında ekonomik ve siyasi işbirliğini güçlendiren adımlar atacağız. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl Lübnan'la vizeleri karşılıklı olarak kaldırdık. Şu anda İstanbul'a çıkan kardeşimiz rahatlıkla Beyrut'a kadar emniyet içinde, konfor içinde, konfor içinde, huzur içinde yolculuk yapabiliyor.

Bizler bu bölgenin tüm halkları olarak burada ortak tarihi birlikte yazdık. Bu bölgenin tüm halkları olarak bizler tarih boyunca acıyı da, hüznü de, sevinci de, coşkuyu da hep birlikte yaşadık hep birlikte paylaştık.

Beyrut kuşatma altındayken adeta bizler kendimizi kuşatılmış hissettik. Sabra'da, Şatilla'da dökülen kanlar bütün bu bölgede olduğu kadar bizleri de derin bir acıya sevketti. Değerli kardeşim merhum Refik Hariri, Beyrut'ta katledildiğinde, şehit edildiğinde Lübnan acısını bizler de aynen yaşadık.

Lübnan'a acımasızca yağan bombalar, Lübnan'ın çocuklarına yönelik insanlık dışı saldırılar bizim de yüreğimizi sızlattı. Biz nasıl Lübnan'ın acılarını hissettiysek ben eminim ki Akdeniz'de Mavi Marmara gemisinde şehit edilen 9 Türk'ün acısını yüreğinde hissetti.

Şimdi biz Kabil dediğimizde, Bağdat dediğimizde, Darfur, Karabağ, Lefkoşe dediğimizde birileri çıkıp meseleyi farklı yerlere çekmeye çalışıyor. Biz insanlığımızın gereği olarak sesimizi yükseltiyoruz. Biz vicdanımız sesine kulak veriyor işte onun için sesimizi yükseltiyoruz. Değerli kardeşlerimiz kim ne derse desin biz haksızlık karşısında sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz.

Akdeniz'de korsanlık yapanlara, masum çocukları masum sivilleri acımasızca katledenlere karşı hakkı savunmaya devam edeceğiz. İnsanlık adına, vicdan adına, masum yavrular adına Kudüs demeye Beyrut demeye devam edeceğiz. Biz barış diyeceğiz, biz adalet diyeceğiz, uluslararası hukuk diyeceğiz ve biz gerektiğinde katile katil diyeceğiz, katilden bütün yaptıklarının hesabını Allah'ın izniyle soracağız... Bundan hiç kimsenin şüphesi ve endişesi olmasın. Burada Lübnan'lı kardeşlerimin arasında bir Türkmen dervişi olan Hacı Bektaş Veli'nin şu sözlerini hatırlatmak isterim. Diyor ki, "Bir olalım, iri olalım, diri olalım.

Biz bu bölgede bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Barış için, adalet için, istikrar ve huzur için bir olacağız. Hak için, hukuk için iri olacağız. Zalimlere karşı zulme karşı her zaman diri olacağız. İsrail Hükümeti artık şunu görmek ve anlamak zorunda. Bu bölgede barış olursa bundan bölge kazandığı kadar kendisi de kazanır. Bu bölgede savaş olursa, çatışma olursa bundan bölge insanı zarar gördüğü kadar kendi insanı kendi vatandaşları da zarar görür.

Onun için İsrail hükümetini bir kez daha hatalarından dönmeye ve özür dilemeye barışa gelmeye davet ediyoruz. İsrail'in bölgeyi de dünyayı da ateşe atacak provokatif faaliyetleri artık bir an önce durdurmasını istiyoruz. Tüm dünyanın da dünya kamuoyunun da bu bölgede kalıcı barışın tesisi için artık elini yüreğine koyup, adaletten, hukuktan yana tavır almasını istiyoruz.

Bölgede yaşayan Türkmen kardeşlerim bizi Lübnan'la aramızda bir gönül köprüsü teşkil ediyorlar. Barış içinde, diyalog içinde, kardeşlik içinde Türkmen kardeşlerimin Lübnan'ın barışına katkı sağlamaya devam edeceklerini biliyorum. Biz bugün bu heyecanı sizlerle paylaşmamıza vesile olan şahsım, bakan arkadaşlarım, milletvekili arkadaşlarım olarak değerli kardeşlerim Sait Hariri ve heyetine çok teşekkür ediyorum. Esselamü aleyküm ve rahmetüllahü ve berekatühü....

LÜBNAN SOKAKLARI KIRMIZI- BEYAZ
Lübnan'da cadde ve sokaklar, bugün Lübnan'a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın onuruna Türk bayraklarıyla donatıldı. İngiltere'de Arapça olarak yayımlanan Şark El Avsat gazetesinin haberinde, Lübnan halkının sevgisini göstermek için cadde, sokak ve yolları Türk bayrakları ve Erdoğan'ın dev posterleriyle donattığı belirtildi.

Yol kenarlarındaki ilan panolarına asılan Erdoğan'ın ay yıldızlı posterlerinde "Hoş geldin Erdoğan" yazısının yeraldığını kaydeden gazete, her cadde ve sokakta bugün kırmızı-beyaz renklerin hakim olduğunu ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Lübnan halkına seslendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN