Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ya Türkiye ricası

ve , - arasında kurulana benzer ortak bir "bakanlar konseyi" oluşturuyor. Yunanistan'a giden İsrailli Bakan Lieberman, Türkiye ile sorunları aşmada Atina'dan yardım da istedi

Giriş Tarihi: 13.1.2011
'ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın Türkiye ile arasındaki anlaşmazlıkları gidermesi amacıyla 'nın arabuluculuğunu istediği ileri sürüldü. Atina'da İsrailli Bakan Lieberman ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Druças arasında dün yapılan görüşmede, Atina ve Tel Aviv arasında geçen yıl Mayıs ayında Atina ile arasında kurulmasına karar verilen bakanlar düzeyindeki "yüksek istişare konseyi"ne benzer bir yapının oluşturulmasına da karar verildi. Mevkidaşı Liberman'ı ağırlayan Druças, iki ülke arasındaki konseyin ilk toplantısının 3 ay sonra İsrail'de yapılacağını açıkladı ve bu oluşumun iki ülke arasında enerji dahil her alanda işbirliğini öngördüğünü söyledi.

'AMAÇ BARIŞI KORUMAK'
Bakan Druças, söz konusu işbirliğinin "Yalnız Yunan ve İsrail halkının değil bölgedeki bütün komşu ülke ve halkların yararına olduğunu ve barışın korunmasını gözettiğini" sözlerine ekledi. İsrailli Bakan Lieberman ise İsrail'in Yunanistan ile ilişkilerini üst düzeye çıkarmayı ve Atina'nın, İsrail ile komşu ülkeleri arasında aracılık yapmasını arzu ettiğinden söz etti. Liberman'ın bu sözleri, adını vermediği halde İsrail'in Türkiye ile arasındaki anlaşmazlıkları gidermesi amacıyla Atina'nın devreye girmesini istediği şeklinde yorumlandı.

ZİYARET TRAFİĞİ ARTTI

Bu arada, iki bakan arasındaki görüşmede Kıbrıs'ın güneyi ile İsrail arasındaki deniz bölgesinde bulunduğu var sayılan büyük doğal gaz yataklarının sondajı ve sevki amacıyla Atina-Tel Aviv-Lefkoşa arasında işbirliği yapma olanaklarının da gözden geçirildiği açıklandı. Söz konusu doğal gaz yatağının bütün Avrupa kıtasının doğal gaz ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde olduğu öne sürülüyor. 31 Mayıs 2010'da, İsrail komandolarının 9 Türk'ü öldürdüğü "Mavi Marmara" baskınından sonra Ankara-Tel Aviv arasındaki ikili ilişkiler gerginleşirken, bu tarihten sonra Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun karşılıklı ziyaretleri, Atina ile Tel Aviv'in bir çok alanda işbirliği yapmaya karar vermesine yol açtı.

"ATİNA, BAĞIMSIZ FİLİSTİN'DEN YANA":
İsrailli mevkidaşı Avigdor Lieberman'ı ağırlayan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Druças, bir gazetecinin "Uluslararası kamuoyu İsrail'in siyasetini kınarken sizin bu ülkeyle yakın ilişkiler içine girmeniz garip değil mi?" sorusuna muhatap oldu. Druças soruya, "Yunanistan, hem Arap ülkeleri hem de İsrail ile iyi ilişkiler içinde. Atina, İsrail'le her konuda aynı görüşleri de paylaşmıyor. Örneğin Yunanistan, Filistin devletinin kurulmasından yanadır" diye yanıt verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atina'ya Türkiye ricası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN