Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nükleer tesisinde patlama

Japonya'da, Fukuşima 1 nolu nükleer elektrik santralinden gelen patlama sesinin ardından dumanların yükseldiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 12.3.2011 09:57 Güncelleme Tarihi: 12.3.2011 14:42
Japonya'daki Fukuşima 1 nolu nükleer elektrik santralindeki patlamada birçok santral çalışanının yaralandığı bildirildi.

Devlet televizyonu NHK'deki haberde, santraldeki reaktörün çatısının ve duvarlarının çöktüğü belirtilirken, televizyonda, sızıntıya karşı pencere ve kapılarda koruyucu önlemler alınması yönünde çağrılar yapılmaya başlandı.

"EVİNİZDEN ÇIKMAYIN"
Televizyonlardan nükleer santral yakınlarında yaşayan halka evlerinde kalma çağrısı yaptı.
Tokyo Üniversitesi'nden Profesör Naoto Sekimura yakıtın çok küçük bir kısmının eridiğini ve sızdığını söyleyerek santral yakınlarında yaşayanlardan sakin olmalarını istedi.

Sekimura, yakıtın büyük bir kısmının reaktörün içinde kaldığını, operasyonun durdurulduğunu ve soğutma çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

20 BİN ASKER BÖLGEDE
Bölgedeki kurtarma çalışmalarının Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (Japonya ordusu) öncülüğünde yapıldığını belirten aynı kaynaklar, bölgeye 20 bin asker, 190 uçak ve 25 geminin gönderildiğini ve kurtarma çalışmalarının sürdüğünü anlattı.

Başbakan Naoto Kan, yaptığı açıklamada bölgeye sevk edilecek asker sayısının 50 bini bulacağını kaydetti.

Öte yandan çeşitli polis kaynaklarına dayandırılan ve resmi olmayan ölü ve kayıp sayısının 1500 civarında olduğu belirtilirken, resmi verilere göre 236 ölü bulunuyor.
Kaynaklar, "akşam saatlerine doğru büyük resmin ortaya çıkmaya başlayacağını" ifade ediyor.
Yetkililer, bölgeye kara ya da demiryoluyla ulaşımın mümkün olmadığını, ancak gelecek günlerde bazı tren hatlarının açılabileceğini ifade etti.

TOKYO'DA KAOS YERİNE DÜZEN HAKİM
Tokyo'da hayatın normale döndüğü gözlenirken, metro ve bazı hatlar dışında tren seferlerinin başladığı görülüyor.


Diplomatik kaynaklar, Türk basınında bahsedilenin aksine, başkentte dün geceki keşmekeşe göre "kaos yerine bir düzen havasının hakim olduğunu" aktarıyor.Ayrıca başkentteki Narita ve Haneda havaalanlarından iç ve dış hat uçuşları yapılıyor.

ATOM ENERJİSİ AJANSI, JAPONYA'DAN ACİL BİLGİ BEKLİYOR
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı(UAEA), Japonya'da depremin ardından Fukushima'daki 1 No'lu nükleer santralde patlama yaşandığına dair haberlerden bilgisi olduğunu ve yetkililerden acil bilgi beklediğini duyurdu. Viyana merkezli Birleşmiş Milletler ajansından bir yetkili, "Medyadaki haberlerin farkındayız ve acil olarak daha fazla bilgi arıyoruz" dedi.

Jiji haber ajansı, nükleer santraldeki 40 yıllık Daichi 1 reaktöründe patlama olduğunu iddia etmişti. Televizyona yansıyan görüntülerde ise Tokyo'nun 240 kilometre kuzeyinde bulunan reaktörden duman yükseldiği görülüyor.

JAPON HÜKÜMETİ: ''FUKUŞİMA'YA 'SÜPER İTFAİYECİLER' GÖNDERİLDİ''
Japon hükümeti, Fukuşima 1 nolu nükleer elektrik santralinde meydana gelen patlamanın ardından santrale 'süper itfaiyecilerin' gönderildiğini duyurdu.
Kyodo ajansındaki haberde ise, santraldeki radyoaktivite oranının bir saatte bir yıllık seviyenin eşiğine geldiği bildirildi.

DÜNYA NÜKLEER BİRLİĞİ: "PATLAMANIN NEDENİ HİDROJEN OLABİLİR"
Dünya Nükleer Birliği, Japonya'daki 8,9'luk depremden sonra Fukuşima'daki nükleer enerji santralinin Daiichi 1 reaktöründe meydana gelen patlamanın sebebinin hidrojen olabileceğini bildirdi.

Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan birliğin iletişim müdürü İan Hore Lacy, olayın, hidrojen tutuşması sonucu meydana gelen hidrojen patlaması olduğunu düşündüğünü belirterek, "Eğer hidrojen tutuştuysa yok olur gider, fazladan bir tehlike oluşturmaz" dedi.

Lacy, eldeki bilgilere göre reaktörde belirli bir radyasyon tehlikesi olmadığını, ancak durumu tam olarak bilmediklerini, bununla birlikte ortada radyasyon sızıntısı olduğunu varsayacak bir gerekçe bulunmadığını vurguladı.

JAPONYA HÜKÜMET SÖZCÜSÜ: NÜKLEER SANTRALDEKİ PATLAMANIN BOYUTU HESAPLANIYOR

Japon Hükümet sözcüsü Yukio Edano, Fukushima nükleer santralinde meydana gelen patlama sonucu, tesisin bir bölümünün zarar gördüğünü bildirdi. Edano, zararın boyutlarını ise henüz bilinmediğini ifade etti.
Tokyo Electric Power (TEPCO) şirketi ise santraldeki patlamanın artçı şok sırasında meydana geldiğini duyurdu.


- JAPONYA'DAKİ DEPREMLE İLGİLİ DİĞER HABERLER -

KAYIP GEMİ BULUNDU

İŞTE JAPONYA'DAKİ RESMİ ÖLÜ SAYISI


DÜNYA JAPONYA'YA AĞLIYOR

DEPREM TEĞET GEÇTİ

İSTANBUL'UN SEMT SEMT DEPREM HARİTASI

DEPREMDE İSTANBUL'DA KAÇ METRELİK TSUNAMİ OLUR?

DEPREMİN ARDINDAN JAPONYA

JAPONYA'DA TSUNAMİ'DEN KAÇAN UFO

TSUNAMİ ABD'YE ULAŞTI

"BU DEPREMİN ARTÇISI BİLE İSTANBUL'U YIKAR"

İSTANBUL'A DEPREM İÇİN DEV BÜTÇE

FELAKET BÖLGESİNE ULAŞIM YOK

NÜKLEER TESİSİNDE PATLAMA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nükleer tesisinde patlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN