Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mucize kurtuluş

Giriş Tarihi: 13.3.2011 08:43 Güncelleme Tarihi: 13.3.2011 17:58
Japonya'da depremden sonra meydana gelen tsunamide kıyının 15 kilometre açığına sürüklenen evinin çatısında mahsur kalan 60 yaşındaki kişi kurtarıldı.

Japon ordusu sözcüsü, Minamisoma kentindeki evi denize sürüklenen Hiromitsu Şinkava'nın kırmızı bir kumaş sallarken fark edildiğini belirtti. Şinkava, kurtarıcılarına, depremden sonra eşiyle bazı eşyalarını almak için eve girdikleri sırada tsunaminin vurduğunu, tsunaminin eşini alıp götürdüğünü anlattı.

NÜKLEER TESİSTE PATLAMA TEHLİKESİ
Japonya Baş Kabine Bakanı Yukio Edano, dün Fukuşima Daiichi nükleer elektrik santralinde meydana gelen patlamadan saatler sonra bugün enerji santralindeki başka bir reaktörde daha soğutma problemi yaşandığını belirtti.

''Fukujima Daichi nükleer elektrik santralinin 3 reaktöründen biri olan Birim 3'teki reaktör çekirdeğinde kısmi erime ve buna bağlı olarak radyasyon kaçağı oluşma sürecinin başlamış olması kuvvetle muhtemel'' diye konuşan Edano, reaktördeki radyasyon seviyesinin kısa bir süre için kabul edilen sınırların üstüne çıktığını kaydetti. Edano, daha sonra radyasyon seviyesinin büyük oranda düştüğünü sözlerine ekledi.

Uzmanlar, nükleer enerji santralinin çekirdeğinde ortaya çıkacak tam bir erimenin uranyum ve tehlikeli yan ürünlerin, ciddi sağlık riskleri oluşturabilecek ölçüde çevreye yayılacağına dikkati çekiyor.

Fukujima Daichi'deki 3 reaktörden, Birim 1 ile Birim 3'te bulunan reaktörlerinde soğutma sistemlerinde, elektrik sağlanamamasına bağlı olarak sorunlar yaşanıyor, Birim 2'deki reaktör ise normal çalışıyor. Fukujima santralinin 30 kilometre yarıçapını kapsayan alandaki yaklaşık 170 bin kişi bölgeden tahliye edildi.

POLİSTEN ÜRKÜTEN AÇIKLAMA
Japonya'da deprem ve ardından gelen tsunaminin dev dalgaları yüzünden Miyagi'de 10 binden fazla kişinin öldüğü sanılıyor.

Devlet televizyonu NHK'deki haberde, depremin merkez üssüne en yakın yerleşim birimi olan Miyagi bölgesinde 10 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğinin sanıldığı bildirildi. Haber, yerel polis müdürüne dayandırıldı.

FRANSA'DAN VATANDAŞLARINA UYARI
Fransa, Japonya'nın Tokyo bölgesindeki Fransız vatandaşlarına, yeni deprem riski ve hasar gören nükleer tesislerdeki belirsiz durum nedeniyle bölgeden ayrılmalarını tavsiye etti.

Fransa'nın Japonya'daki Büyükelçiliğinin internet sayfasında yayımlanan açıklamada, "Tokyo bölgesinde kalmak için belirli bir sebebi olmayanların bölgeden ayrılmalarını salık vermenin makul olacağı" belirtildi. Açıklamada, Fransızlara Japonya'ya seyahat etmemeleri ve planlanmış seyahatleri ertelemeleri de tavsiye edildi.

JAPONYA BAŞBAKANI KAN: NÜKLEER SANTRALDEKİ DURUM CİDDİYETİNİ KORUYOR
Japonya Başbakanı Naoto Kan, deprem ve ardından gelen tsunaminin vurduğu ülkesinde zarar gören Fukuşima 1 nükleer santralinde durumun ciddiyetini koruduğunu söyledi.

Kan, yaptığı konuşmada, ''Japonya 2. Dünya Savaşı'ndan beri en ciddi krizini yaşıyor'' ifadesini kullandı. Başbakan Kan, birçok nükleer santralde faaliyetlerin durmasına bağlı olarak da büyük çaplı elektrik kesintisi riski bulunduğu uyarısı yaptı.

JAPONYA'DA BİR VOLKAN KÜL VE TAŞ PÜSKÜRTTÜ
Deprem ve tsunaminin vurduğu Japonya'nın güneybatısındaki bir volkan kül ve taş püskürttü. Kyushu adasındaki bin 420 metre yükseklikteki Shinmoedake volkanı, 52 yıl sonra ilk kez ocakta uyanmıştı. Depremden sonra yeniden faaliyete geçen Schinmoedake'ye ulaşımın kısıtlandığı belirtiliyor.

KUZEYDOĞU KIYILARINDA 200 CESET DAHA BULUNDU
Japonya'da önce gün meydana gelen ülkenin tarihindeki en büyük depremin yol açtığı tsunaminin vurduğu ülkenin kuzeydoğu kıyılarında 200 ceset daha bulunduğu bildirildi.

Miyagi bölgesinden bir polis yetkilisi, 200 cesede daha ulaştıklarını açıkladı, başka bilgi vermedi. Basın yayın organlarında deprem ve tsunami felaketinde ölen ve kaybolanların sayısının 1800'ü aştığının tahmin edildiği kaydediliyor.

JAPONYA, CUMA GÜNKÜ DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ 9,0 OLARAK DÜZELTTİ
Japonya Meteoroloji Ajansı, cuma günü meydana gelen ve tsunami felaketine de yol açan depremin büyüklüğünü 9,0 olarak düzeltti.

Meteoroloji Ajansı, daha önce bu depremin büyüklüğünü 8,8 olarak açıklamıştı. ABD Jeolojik Araştırma Kurumu USGS ise depremin büyüklüğünü 8,9 olarak ölçtüğünü bildirmişti. Japonya'da cuma günü meydana gelen dünyanın en büyük beşinci, Japonya tarihinin de en büyük depremi ve yol açtığı tsunami felaketinde en az 763 kişinin öldüğü kaydedildi.

JAPONYA'DA 6,2 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇI DEPREM
Japonya'nın doğu sahili açığında bugün 6,2 büyüklüğünde yeni bir artçı deprem meydana geldi.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezinden yapılan açıklamada, bugün yerel saatle 10.26'da, yerin 24,5 kilometre altında meydana gelen artçı depremin merkez üssünün, Japonya'nın başkenti Tokyo'nun 179 kilometre doğusu olduğu belirtildi.

Yeni meydana gelen artçı depremin merkez üssünün, başkent Tokyo'ya, cuma günü meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki depreminkinden daha yakın olduğu ve kentte büyük binaların sallanmasına neden olduğu kaydedildi. Japonya'da, cuma günü meydana gelen depremin ardından şimdiye kadar toplam 150 artçı deprem oldu.

MİLYONLARCA KİŞİ YİYECEKSİZ, SUSUZ VE ELEKTRİKSİZ
Japonya'da önceki gün meydana gelen, tarihinin tespit edilen en büyük depreminin ve yol açtığı tsunaminin ülkenin kuzeydoğu kıyılarını vurmasından iki gün sonra, milyonlarca kişinin makarna ve pirinç yiyerek ayakta kalmaya çalıştığı, su ve elektrik sıkıntısı çektiği bildiriliyor.

Deprem ve tsunami felaketinde ölenlerin sayısı yetkililerin açıklamalarına göre 1000'i bulurken, kıyıdaki bir nükleer elektrik santralindeki iki reaktörün arızalanması halkı üçüncü bir felaket tehdidiyle karşı karşıya bıraktı. Hükümet, yardım çalışmalarına katılan asker sayısını ikiye katlayarak 100 bine çıkarırken, halkta ayrıca çevre felaketi endişesi oluştu.

Tsunamiden en fazla etkilen liman kenti Senday yakınındaki küçük Tagayo kasabasında halk şaşkınlık içinde harap olmuş evler ve otomobiller arasında dolaşırken, hastane yetkilisi Ikuro Matsumoto, hala su ve yiyecek sıkıntısı çektiklerini belirtti. Bölgeden gelen haberlere göre, kurtarma ekipleri yüzlerce kilometre uzunluğundaki kıyılarda kayıpları aramayı sürdürürken, hayatta kalan binlerce aç insan da yardımların henüz ulaşamadığı karanlıkta kalan acil yardım merkezlerinde toplandı.

Ülkeyi depremin vurmasından sonra en az 1 milyon 400 bin hane susuz, yaklaşık 2.5 milyon hane de elektriksiz kaldı. Kırsal yerlerde etrafı suyla çevrili ulaşılamayan büyük alanlar bulunuyor. Kamu yayın kuruluşu NHK, 380 bin civarında kişinin acil durum sığınaklarına tahliye edildiğini, bu sığınakların çoğunda da elektrik olmadığını duyurdu. Koriyama'daki inşaat işçisi Kenji Koşiba da ilk önce depremden korktuklarını, şimdi de radyasyon sızıntısından endişe ettiklerini belirtti.

JAPONYA'DA 3 TÜRK İŞÇİDEN HABER ALINAMIYOR
Japonya'da 8,9 şiddetindeki depremin merkez üssü Sendai bölgesinde yaşayan ve haber alınamayan 3 Türkün isimleri belli oldu.

Bölgede yaşayan diğer Türklerden edinilen bilgiye göre Sendai'de restorant işleten ve soyismi bilinmeyen Halim ile Japon eşleri olan ve çocukları olan mobilyacı Cengiz Erdoğan ve soyismi bilinmeyen Mustafa'dan deprem sonrasında haber alınamıyor. Haber alınamayan 3 Türk ile ailelerini arama çalışmaları devam ediyor.

TOKYO BÜYÜKELÇİSİ ATACANLI: O BÖLGEDE YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZDAN DOLAYLI OLARAK HABER ALDIK. O HABERLER BİZE UMUT VERDİ
Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Sermet Atacanlı, Japonya'da deprem ve tsunami olan bölgede yaşayan Türk vatandaşlarından dolaylı olarak haber aldıklarını, "o haberlerin kendilerine umut verdiğini" söyledi.

Büyükelçi Atacanlı, Japonya'nın çok büyük bir deprem felaketi ile karşı karşıya kaldığına işaret etti. Japonya'nın tarihinde kaydedilen en büyük depremin söz konusu olduğunu ifade eden Atacanlı, "Bundan önceki en büyüğü 1923 yılında olmuş. 110 bin insan ölmüş. Bu depremin şiddeti o depremden fazla" dedi.

Tokyo, Osaka ve Nagoya gibi büyük şehirlerde hayatın büyük ölçüde normale döndüğünü kaydeden Atacanlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fakat kuzeyde, tsunaminin vurduğu Miyagi gibi eyaletlerde ne yazık ki bir felaket yaşanıyor. Bu bölgede 20-25 civarında vatandaşımız olduğunu biliyoruz. Bunlara ilk günden itibaren ulaşmaya çalıştık. İlk gün zorlandık, malum cep telefonu şebekesi bloke oldu. Fakat o bölgeye yakın oturan vatandaşlarımız aracılığıyla dolaylı olarak haberler aldık. O haberler bize umut verdi."

Büyükelçi Atacanlı, Kızılay, AKUT ve diğer sivil toplum kuruluşlarından ekiplerin Japonya'ya geldiğini, bazılarının bölgeye doğru harekete geçtiğini ifade etti. Miyagi eyaletiyle Tokyo'nun coğrafi olarak ortasındaki bir nükleer santralde bir problem olduğunu belirten Atacanlı, "Depremle beraber bu santraldeki reaktörlerden bir tanesinin soğutma sistemleri devre dışı kalmış. Bu durum bir reaktör için en vahim gelişmelerden bir tanesi. Aksi taktirde ısınma oluyor ve nükleer sızıntı, nükleer tehlikeler ortaya çıkıyor" dedi.

NÜKLEER SANTRALİN ÇEVRESİNDE YAŞAYANLAR TAHLİYE EDİLDİ
Japonya'nın başkenti Tokyo'ya 240 kilometre uzaklıktaki Fukuşima nükleer elektrik santralinde meydana gelen patlamanın ardından ortaya çıkan radyasyon nedeniyle santral çevresinde yaşayanların tahliye edildiği bildirildi.

Japonya'nın Kyodo haber ajansı, patlamanın meydana geldiği Fukuşima Daiichi nükleer elektrik santralinin 20 kilometrelik yarı çapı yakınında yaşayan yaklaşık 110 bin kişinin tahliye edildiğini duyurdu. Ajansın haberinde, ayrıca Fukuşima Daiichi'nin, yakınındaki Fukuşima Daini nükleer satralinin etrafındaki 10 kilometrelik yarıçap dahilinde yaşayan 30 bin kişinin daha tahliye edildiği belirtildi.

Japonya'daki nükleer güvenlik ajansından yapılan açıklamada, reaktörden sızan radyasyondan etkilenenlerin sayısının 160'ı bulabileceği belirtildi. Nükleer güvenlik ajansı yetkilileri, Fukuşima Daiichi nükleer elektrik santralindeki patlamanın büyüklüğünün, 1 ile 7 arasındaki Uluslararası Nükleer ve Radyolojik Durum Ölçeği'ne göre 4 olduğunu kaydetti. Ölçeğe göre Ukrayna'nın Çernobil nükleer santralinde meydana gelen patlamanın büyüklüğü 7 olarak kabul ediliyor.

Japonya Baş Kabine Bakanı Yukio Edano, Tokyo Elektrik ve Enerji Şirketinin, radyasyon sızdıran reaktörün soğutulması ve santralin ilgili birimindeki basıncın azaltılması amacıyla reaktörün deniz suyuyla doldurulmasını planladığını söyledi. Kyodo haber ajansı, Japonya genelinde yaklaşık 300 bin kişinin tahliye edildiğini ve 5,5 milyon kişinin ise elektrikten yoksun olduğunu duyurdu.

JAPON ORDUSU KURTARMA ÇALIŞMALARI İÇİN 100 BİN ASKER SEFERBER ETTİ
Japon ordusu deprem ve tsunaminin ardından başlatılan kurtarma çalışmalarında görevlendirdiği asker sayısını iki katına çıkardı.

Japon Savunma Bakanı Toshimi Kitazawa, çalışmalara katılan 50 bin askerin sayısının 100 bine çıkarıldığını belirtti. Bu arada, Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, Japon birliklerinin kurtarma çalışmalarında ABD'den yardım aldığı ve uçak gemisi Ronald Reagan'ın Japonya açıklarında bulunduğu kaydedildi. ABD, nükleer tehdit nedeniyle 2 uzmanını Japonya'da göndermişti.

28 SAVAŞ UÇAĞI ZARAR GÖRDÜ
Tarihinin en büyük deprem felaketiyle sarsılan Japonya'da dev tsunami dalgaları Miyagi Hava Üssü'nde yer alan 28 adet savaş uçağını kullanılamaz hale getirdi. F-2A adı verilen ve ABD'nin F-16 savaş uçaklarının teknolojisi kullanılarak üretilen uçakların tanesinin 110 milyon dolar olduğu kaydedildi.

Çin Haber Portalı'nda yer alan haberde, Japonya'da meydana gelen 9.0 şiddetindeki deprem sonucu oluşan tsunami dalgaları 28 adet Japon yapımı F-2A savaş uçaklarını kullanılamaz hale getirdiği bildirildi. Tsunami sonucu birçok mermi de sulara gömüldüğü ifade edildi.

Tsunami dalgalarının vurduğu Miyagi Hava Üssünde yer alan 28 adet savaş uçaklarının deniz suyu tarafından zarar gördüğü, bazı uçaklarının da dalgalarının şiddeti ile birlikte duvara çarptığı belirtildi.

JAPONYA'DAKİ DEPREMLE İLGİLİ DİĞER HABERLER

UFO'LARIN TSUNAMİ MERAKI

8.9'LUK DEPREM JAPONYA'YI VURDU

POKEMON'UN YARATICISI ÖLDÜ MÜ?

KAYIP GEMİ BULUNDU

İŞTE JAPONYA'DAKİ RESMİ ÖLÜ SAYISI

DÜNYA JAPONYA'YA AĞLIYOR

DEPREM TEĞET GEÇTİ

İSTANBUL'UN SEMT SEMT DEPREM HARİTASI

DEPREMDE İSTANBUL'DA KAÇ METRELİK TSUNAMİ OLUR?

DEPREMİN ARDINDAN JAPONYA

JAPONYA'DA TSUNAMİ'DEN KAÇAN UFO

TSUNAMİ ABD'YE ULAŞTI

"BU DEPREMİN ARTÇISI BİLE İSTANBUL'U YIKAR"

İSTANBUL'A DEPREM İÇİN DEV BÜTÇE

FELAKET BÖLGESİNE ULAŞIM YOK

NÜKLEER TESİSİNDE PATLAMA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mucize kurtuluş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN