Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nükleer kâbus

Resmi ölü sayısı dün akşam üzeri itibariyle 686 olarak açıklandı. Minamisanriku kentinde 10 bin kişi kayıp. Rikuzentakata limanında 400'e yakın ceset bulundu

Giriş Tarihi: 13.3.2011
Tarihindeki en şiddetli deprem ve ardından gelen dev tsunami dalgalarının vurduğu Japonya'da acı bilanço giderek netleşiyor. Resmi olarak ölü sayısı 686, ancak ajanslar bin 300'ü geçtiğini bildiriyor. 500'den fazla yaralının bulunduğu ülkede binlerce kişiye ise halen ulaşılamadı. Sadece, 17 bin nüfuslu Minamisanriku kentinde, 10 bin kadar kayıp olduğu açıklandı. Felaketin ardından korkulan nükleer kâbus ise gerçek oldu. Hasar gören dört nükleer santralden biri olan, 10 metrelik dalgaların vurduğu Sendai bölgesindeki Fukuşima santralinde dün bir patlama meydana geldi. Radyasyon sızıntısı tespit edilirken alarm durumuna geçildi. Tokyo'ya 240 kilometre uzaklıkta bulunan ve 40 yıldır hizmet veren Fukuşima santralindeki reaktörlerden biri, deprem sonrası bozulmuştu.

HALK İYOTLA KORUNACAK

Santralin işletmecisi Tokyo Elektrik şirketi (TEPKO) reaktörün merkezindeki baskıyı azaltmak için çalışma yaptığı esnada, söz konusu patlama yaşandı. Patlamanın nedeni ise "Deprem ve tsunami sonrasında santraldeki soğutma sisteminin bozulması nedeniyle ısınan su buharının oluşturduğu baskı" şeklinde açıklandı. 1 no'lu nükleer santraldeki patlamada 4 çalışan yaralandı. Jiji Haber Ajansı ayrıca 3 çalışanın da radyasyona maruz kaldığını açıkladı. Santralin bir kesimindeki çatı çökerken, bölge halkına sızıntıya karşı pencere ve kapılarda koruyucu önlemler alınması yönünde çağrılar yapıldı. Merkezi Viyana'da bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu da tedbir olarak halka, radyasyonun etkisini azaltan iyot maddesi dağıtılacağını belirtti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) radyasyon sızıntısının halk sağlığını tehdit etme riskinin "oldukça düşük" olduğunu bildirdi.

140 BİN KİŞİ TAHLİYE OLDU
Fukuşima santrallerinin etrafındaki tahliye alanı çapı 20 kilometreye çıkarıldı. Nükleer sızıntı riski olan iki santralden Daiichi'den 110 bin, Daini'den ise 30 bin kişi tahliye edildi. Santrale, nükleer sızıntılara karşı özel olarak eğitilmiş "süper itfaiyeciler" gönderildi. Birçok uzman, 1986'daki Çernobil faciasından daha büyük bir patlamanın yaşanabileceği uyarısı yapıyor. Bazı ABD'li uzmanlar da söz konusu patlamanın, en büyük 3'üncü nükleer felaket olduğunu ileri sürdü.

EŞİ GÖRÜLMEMİŞ FELAKET
Santraldeki radyoaktivite oranının, bir saatte, bir yıllık düzeye çıktığı öne sürüldü. Ancak Japon hükümet sözcüsü Yukio Edano, Fukuşima nükleer tesisindeki reaktörü çevreleyen metal korumanın hasar görmediğini ve tesis çevresinde radyasyon oranında artış tespit edilmediğini kaydetti. Öte yandan, depremin vurduğu bölgelerde yaklaşık 6 milyon eve henüz elektrik verilemedi. Benzine getirilen kısıtlama çerçevesinde de vatandaşlar, araçlarına en fazla 15 litre benzin alabilecek. Bir milyondan fazla eve ise su verilemiyor. Ülkenin kuzeydoğusunda toplam 2 bin 100 kilometrelik alanı vuran deprem ve tsunami sonrasında ölenlerin sayısı bin 300'ü geçti. 500'den fazla yaralının bulunduğu ülkede binlerce kişiye ise halen ulaşılamadı. Helikopter ile bölgeyi gezen Japonya Başbakanı Naoto Kan ise yaşananlar için "eşi benzeri görülmemiş bir ulusal felaket'' tanımını yaptı. Şimdiye kadar 10 binden fazla kişinin kurtarıldığı bilgisini de verdi. Dün de biri 6.8 büyüklüğünde çok sayıda artçı şok yaşanırken, dev dalgaların yuttuğu Rikuzentakata limanında 400 kadar ceset bulunduğu bildirildi. Depremin merkez üssüne 130 kilometre uzaklıktaki Sendai sahillerinde de 200-300 cesede ulaşıldığı gelen bilgiler arasında. Enkaz ve molozların altında da çok sayıda ceset olduğu tahmin ediliyor. 10 bin kişinin kayıp olduğu açıklanan Minamisanriku'da ise 7 bin 500 kişinin barınaklara sevk edildiği öğrenildi.

50 BİN ASKER GİDECEK

Kurtarma çalışmalarına katılmak üzere bölgeye 20 bin asker, 190 uçak ve 25 gemi gönderildi. Başbakan Naoto Kan, yaptığı açıklamada bölgeye sevk edilecek asker sayısının 50 bini bulacağını kaydetti. Ulaşımın sağlanamadığı Miyagi ve Fukuşima bölgesinde, felaketin çapı tam olarak hesaplanamıyor. Birçok kentin halen sular altında olması nedeniyle de çalışmaların yavaş ilerlediği belirtildi. Depremin merkez üssüne 373 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen büyük hasarın yaşandığı başkent Tokyo'da ise hayat tüm aksaklıklara rağmen normale dönmeye başladı. Metro ve bazı hatlar dışında tren seferleri başladı.

81 YOLCU SAĞ...

Ayrıca tsunaminin dev dalgalarına kapılıp kaybolan geminin Miyagi bölgesinde bulunduğu, 81 yolcunun sağ salim kurtarıldığı bildirildi. Tsunamiden sonra haber alınamayan 4 yolcu treninin yerleri ise halen saptanamadı. Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore, ABD, Singapur, İsviçre ve İngiltere, ülkeye yardım göndereceklerini açıkladı.

JAPONYA'DAKİ DEPREMLE İLGİLİ DİĞER HABERLER -

8.9'LUK DEPREM JAPONYA'YI VURDU

POKEMON'UN YARATICISI ÖLDÜ MÜ?

KAYIP GEMİ BULUNDU


İŞTE JAPONYA'DAKİ RESMİ ÖLÜ SAYISI


DÜNYA JAPONYA'YA AĞLIYOR

DEPREM TEĞET GEÇTİ

İSTANBUL'UN SEMT SEMT DEPREM HARİTASI

DEPREMDE İSTANBUL'DA KAÇ METRELİK TSUNAMİ OLUR?

DEPREMİN ARDINDAN JAPONYA

JAPONYA'DA TSUNAMİ'DEN KAÇAN UFO

TSUNAMİ ABD'YE ULAŞTI

"BU DEPREMİN ARTÇISI BİLE İSTANBUL'U YIKAR"

İSTANBUL'A DEPREM İÇİN DEV BÜTÇE

FELAKET BÖLGESİNE ULAŞIM YOK

NÜKLEER TESİSİNDE PATLAMA


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nükleer kâbus
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN